Smrt Usámy bin Ládina neznamená faktické a výrazné oslabení teroristické sítě, která je spojována s organizací Al-Káida, míní někdejší šéf české rozvědky Karel Randák. Lidé, kteří jsou s touto organizací provázáni, nyní pravděpodobně naopak zintenzivní svou činnost, aby dokázali, že i přes smrt svého ideologického vůdce jsou stále činní.

"Otázkou ale je, zda mají připravený skutečně velký teroristický útok, nebo takové ty 'klasické' věci, že vjedou někam na tržiště s bombou," poznamenal zpravodajec.

Na rozdíl od ostatních českých politiků - premiéra Petra Nečase, ministra obrany Alexandra Vondry nebo velvyslance ČR v USA Petra Gandaloviče, kteří zavraždění Usámy bin Ládina označují za akt spravedlnosti - Randák varuje před radikalizací Usámových příznivců.

On-line zpravodajství sledujte živě ZDE

Příslušníci amerických speciálních sil zlikvidovali bin Ládina v Pákistánu. V noci na dnešek úspěch akce oznámil americký prezident Barack Obama, který k ní dal rozkaz 29. dubna.

Zpravodajec: Byla to otázka prestiže

Smrt nejhledanějšího teroristy světa je podle Randáka vyslaným signálem, že Spojené státy věc "nenechají být". "Byla to otázka prestiže. Dříve nebo později to muselo přijít. Ten člověk neměl moc šancí dožít se 90 let, ale vydržel dlouho," podotkl někdejší zpravodajský důstojník.

"De facto už byl osoba, která už byla v pozadí, spíš ideologický vůdce. Zkrátka a dobře ho nahradí někdo jiný. Nebude to sice už ono, ale co se akceschopnosti teroristů týče, nebude to výrazně omezené," poznamenal.

Likvidaci bin Ládina pokládá za výsledek dlouhodobé spolupráce amerických tajných služeb a jejich pakistánských kolegů. "To není americká záležitost, že by tam sami utajeně působili, pátrali po něm. To je - řekl bych - výsledek Pakistánců. Američané to pak už realizovali," myslí si někdejší zpravodajec.

Operace samotná byla podle něj "velmi rychlou reakcí" na potvrzenou spolehlivou informaci, kdy a kde se cíl nachází. Komando amerických speciálních sil bylo už připraveno v oblasti, míní Randák.

Nečas: Není to konec boje proti terorismu

Smrt vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina označil český premiér Petr Nečas (ODS) za významný milník v boji proti terorismu a v úsilí o bezpečnější svět, i když zdaleka neznamená jeho konec. Smrt bin Ládina je podle něj také signál osobám bez úcty k právu a lidským životům kdekoliv na světě, že zničený lidský život nemůže být nahrazen, ale jeho zmaření nezůstane nepotrestáno.

"Je to důležité symbolické poselství pozůstalým obětí útoků teroristické organizace Al-Káida," zdůraznil také Nečas.

Usámu bin Ládina zlikvidovaly americké speciální síly v pákistánském městě Abbottábád. Úspěch přísně utajované operace oznámil v noci na dnešek prezident USA Barack Obama, který ji 29. dubna povolil. Washington zabil muže označovaného za organizátora útoků proti Spojeným státům 11. září 2001 po skoro deseti letech.

Ministr obrany Vondra označil smrt bin Ládina za "důležitý akt spravedlnosti zejména pro pozůstalé jeho obětí, kterých není málo". Je to prý také výstraha pro ty, kteří by chtěli v jeho stopách pokračovat. "Boží mlýny melou pomalu, ale jistě," napsal Vondra v textové zprávě.

V době útoků na New York v roce 2001 byl generálním konzulem v této světové metropoli Petr Gandalovič, který se nyní do USA chystá jako velvyslanec. "Tehdy bylo jasné, že se vše mění," řekl.

Gandalovič zprávu o bin Ládinovi uvítal. "Dnes se uzavřela jedna kapitola, která začala 11. září 2001 útoky na Světové obchodní centrum. Fakticky od té doby jsme žili ve světě, který byl ohrožován Al-Káidou a především jejím představitelem Usámou bin Ládinem," uvedl.

Podle něj je však jasné, že terorismus zůstává i nadále hrozbou.

V zabití nejhledanějšího teroristy vidí Gandalovič i určitou symboliku, protože jiní teroristé nyní zjistí, že každý jejich čin bude náležitě potrestán.

Američtí vojenští specialisté, které citují světové agentury, zdůraznili, že šlo o pozemní operaci, nikoliv o útok bezpilotního letounu. Bin Ládin byl zabit při přestřelce, zemřelo několik dalších lidí v budově. Zraněn nebyl nikdo z Američanů.