Agresivní řidič z dálnice D1 Luboš Lacina má jít na pět let za mříže. Vrchní soud v Praze mu v úterý potvrdil trest vyměřený středočeským krajským soudem z loňského listopadu. Lacinu viní z toho, že vloni v březnu vytlačil z dálnice svým vozem pomaleji jedoucí auto.

Jednu změnu ale přece jen vrchní soud udělal: původní rozsudek zrušil do té míry, že Všeobecná zdravotní pojišťovna se má škody vůči Lacinovi domáhat občansko - právní cestou.

"Nešlo o běžnou dopravní nehodu, ale o pokus kriminálního zločinu s autem jako zbraní," odůvodnil soudce vrchního soudu svůj verdikt, kterým se nepřiklonil k návrhu žalobce Zdeňka Topinky, který pro Lacinu požadoval mnohem přísnější trest ve výši až devíti let vězení.

Lacina odcházel od soudu rozladěn a rozsudek nechtěl komentovat. Podle obhájců ještě zváží možnost mimořádného opravného prostředku - dovolání. Mají na to lhůtu dvou měsíců od doručení rozsudku. Dovolání však nemá odkladný účinek, Lacina proto musí nastoupit do vězení.

Jeho advokáti tvrdí, že důkazy nejsou dostatečné. A televize prý sestříhala klíčový záznam z dálničních kamer. Ve skutečnosti byl údajně Lacinův manévr pomalejší.

Zákaz řízení na sedm let

Středočeský krajský soud vloni v listopadu Lacinovi za pokus o těžké ublížení na zdraví uložil kromě pětiletého trestu vězení ještě sedmiletý zákaz řízení. Muž ale od počátku tvrdí, že pouze nezvládl řízení.

U úterního odvolacího líčení Lacina projevil lítost. A dál se hájí tím, že jednal neúmyslně. Vadí mu přitom, že veřejnost mu vyčítá právě úmysl. "Nestačím se divit, co všechno se může obyčejnému člověku stát," řekl u soudu.

Mazda, na kterou svým vozem Lacina údajně najel, se několikrát přetočila přes střechu. Řidička a spolujezdec se lehce zranili. Z výpovědí svědků u hlavního líčení vyplynulo, že na ně najel schválně. Předtím na ně prý neslušně gestikuloval a bylo vidět, že nadává.

Nehoda se stala loni 22. března na 24. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu a zaznamenala ji dálniční kamera.

Šestadvacetiletá žena v mazdě tam předjížděla kamion. Řidič vozu Škoda Superb, který ji dojel, se ji údajně snažil blikáním a troubením donutit, aby mu uvolnila cestu. Když řidička předjíždění dokončila a zařadila se do pruhu před kamion, Lacina do ní prý bočně najel a vytlačil ji z dálnice.

Mazda vylétla do pole, několikrát se přetočila přes střechu a narazila do stromu. Muž to viděl a následně i přivolal pomoc.