Poslanecká sněmovna v úterý večer podpořila v prvním čtení novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Opozice se pokusila návrh zamítnout, neměla pro to ale dostatek hlasů.

Návrh počítá například se zvýšením poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun. Má také dát ministerstvu možnost zavést standardy zdravotní péče. ČSSD uvažuje, že se obrátí na Ústavní soud, pokud bude návrh definitivně schválen. Novelou se nyní bude zabývat zdravotní výbor.

Poslanci o návrhu debatovali téměř šest hodin. Vystupovali hlavně zástupci ČSSD a KSČM. Kritizovali především tu část zákona, která by v budoucnu umožnila ministerstvu zdravotnictví zavést standard a nadstandard ve zdravotní péči. "Nedovedu pochopit, že je tato nadstandardní péče zahrnuta do léčebného procesu. Že ten, kdo může platit, dostane lepší péči než ten, kdo zaplatit nemůže. Mám obavu, že se začínáme blížit americkému zdravotnímu systému," uvedl poslanec ČSSD Ivan Ohlídal.

Nejasné rozhodování o nadstandardní péči

Jeho stranický kolega Jiří Koskuba prohlásil, že si neumí představit, jak se nemocný pacient, který nemusí plně vnímat, rozhoduje o tom, jaká péče je pro něho nejvhodnější.

Poslanec VV Vít Bárta podotkl, že by o tom, co bude standard a co bude nadstandard měla rozhodnout Česká lékařská komora. Podle něho má ze svého statutu povinnost se do takového jednání zapojit.

ČSSD a KSČM koalici vyčítali, že se snaží zákon protlačit během večerního jednání. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nejprve navrhl odložit schůzi o dva týdny, později zkusil navrhnout odklad do středy. Ani jeden návrh ale neprošel.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) potřeboval o zákonu rozhodnout během úterní schůze, aby mohl být do prázdnin schválen. Snažil se rozptýlit jejich obavy o rozdělení péče pro chudé a pro bohaté. Zpoplatněny podle něho budou pouze výkony, které mají stejnou medicínskou hodnotu, ale jsou pouze dražší. Jako příklad nadstandardu uvedl lepší oční čočky, se kterými nebude člověk potřebovat brýle. Nadstandard by podle něho měla být stejná péče, která pacientovi přinese pouze větší pohodlí.

Na řadě je malá důchodová reforma

Heger soudí, že předloha není protiústavní, jak naznačuje opozice, ministerstvo se ale bude námitkou dál zabývat. Ministr očekává, že i další projednávání novely bude náročné a padne řada pozměňovacích návrhů.

Novela je první ze série reformních norem. Další tři reformní zákony o službách hodlá Heger předložit vládě do počátku června. Platit by měly od ledna 2012.

Ve sněmovně leží i další zákony, které chce vláda prioritně prosadit. Jde o takzvanou malou důchodovou reformu a o balíček škrtů v sociální oblasti.

Související