Obraz ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) coby neposkvrněného a skandály nedotčeného politika dostal vážné trhliny. 

Vyšlo totiž najevo, že v době vlády svého stranického kolegy Mirka Topolánka Pospíšil vyplácel statisícové odměny šéfce svého sekretariátu Martině Kovaříkové. Uvedl to středeční deník Blesk, podle kterého Kovaříková za rok 2008 dostala k měsíčnímu platu 35 tisíc korun odměny v celkové výši 427 tisíc korun. V roce 2009 pak měla na odměnách za leden až duben 338 800 korun.

Za co dostala tak vysoké odměny, nechtěla Kovaříková podle listu komentovat. "Bohužel se k tomu nebudu vyjadřovat," řekla.

Pospíšil ve středu prostřednictvím své mluvčí Terezy Palečkové sdělil, že odměny odpovídaly práci, kterou Kovaříková vykonala. Zveřejněné částky podle něj zahrnují řádné odměny, odměny za přesčasy a souhrnnou odměnu za několikaletou výbornou spolupráci.

"Kovaříková je zaměstnankyní ministerstva spravedlnosti již od konce 90. let... Svou práci vykonává naprosto spolehlivě, s plným nasazením a podřizuje jí veškerý volný čas," uvedl ministr.

Přišla už za Němce

Podle informací Blesku Kovaříkovou na ministerstvo přijal Pospíšilův předchůdce Pavel Němec a pracovala jako druhá asistentka. Za Pospíšila pak postoupila na pozici vedoucí sekretariátu, kde setrvala do 8. května 2009.

Vysoké odměny Kovaříkové Blesku potvrdila Daniela Kovářová, která stála v čele úřadu za úřednické vlády Jana Fischera. "Paní Kovaříková měla různé nadúvazky a podúvazky nebo příplatky za víkendy, přišlo mi to podivné. I to byl jeden z důvodů, proč potom odešla a na ministerstvu jsme se spolu rozloučily," uvedla Kovářová.

Poté, co Kovaříková v roce 2009 ministerstvo opustila, šla podle Kovářové dělat asistentku Pospíšilovi do ODS.

Související