Čtyři zaměstnance Explosie, kteří s největší pravděpodobností zahynuli 20. dubna při explozi nitroglycerinu v areálu firmy, prohlásí policie za mrtvé, až to potvrdí analýza DNA. Stále je vede jako pohřešované. ČTK to řekla policejní mluvčí Markéta Janovská.

"Musejí se udělat kontrolní vzorky od příbuzných a případně udělat porovnání analýzy DNA. Do té doby budou všichni čtyři pohřešovaní," řekla mluvčí.

Policie zatím nalezené lidské části neidentifikovala. Mluvčí rovněž připustila, že ostatky dvou pracovníků, kteří byli přímo v epicentru silného výbuchu, pátrací tým nejspíš ani nenašel.

"Z charakteru neštěstí i ze zkušeností s obdobnými událostmi je zřejmé, že nemůžeme doufat v jakékoliv dobré zprávy. Nemohu se nyní nijak vyjadřovat k možným příčinám ani k pravděpodobným hypotézám vzniku neštěstí. To vše spadá do výhradní kompetence příslušných vyšetřujících autorit," uvedl v tiském prohlášení generální ředitel Explosie Jan Tichý.

Policejní vyšetřovatelé prohledávali místo neštěstí do pátku. Dílčí pomoc jim zajišťovali několik dní také hasiči, kteří rovněž vyšetřovali požár na místě neštěstí. Zjišťovali, zda nastal před výbuchem nebo po něm, řekl ČTK ředitel integrovaného záchranného systému Pardubického kraje Ivo Oprchalský.

Neštěstí se stalo v objektu, kde se vyráběla skalní trhavina Perunit. Nitroglycerin je její součástí. Podle policie mohla výbuch způsobit závada při technologickém postupu, technická závada zařízení nebo šlo o pochybení některého z pracovníků.

I nadále budou pokračovat výslechy svědků a na konci května bude nejspíš jasné, co zavinilo ničivý výbuch v objektu. Kromě policie se neštěstím zabývá Obvodní báňský úřad v Trutnově. Odborníci už například simulovali vstupní podmínky při výrobě trhaviny (bez výbuchu) a vyloučili jednu příčinu.

Související