Prezident Václav Klaus se ohradil proti výrokům Petra Hájka, který zpochybnil informaci o smrti bin Ládina a označil ji za mediální fikci. Petr Hájek je zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, v minulosti byl Klausovým mluvčím.

"Jeho vyjádření považuji za nešťastné. Potenciální důsledky – včetně možných férových i neférových interpretací tohoto vyjádření – nebyly zřejmě autorem domyšleny". uvedl Klaus na svém webu klaus.cz.

Jeho prohlášení nebylo s prezidentem republiky konzultováno a v žádném případě nevyjadřuje prezidentův postoj, uvedl Klaus.
 
Zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Hájek v pondělí označil bin Ládinův život i smrt za fikci. "Bin Ládin je mediální fikce. Tak jak se zrodil, tak také zemřel, za podivných, téměř mystických okolností. Je to moderní pohádka pro dospělé - dobro a zlo. Chceme-li, věřme," řekl serveru Parlamentní listy.cz.

Hájek, který je považován za jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Klause, dlouhodobě zastává názor, že teroristické útoky v USA z 11. září 2001 mohly zorganizovat tajné služby USA.

Klaus v úterý v oficiální reakci na zabití bin Ládina řekl, že zprávu o zneškodnění tohoto teroristického vůdce přijal s velkou úlevou. Zároveň věří, že jeho smrt přispěje ke zvýšení bezpečnosti a zklidnění ve světě. Ostatní čelní představitelé českého státu se k události vyjádřili už v pondělí.

Související