Policie stíhá devět starostů a dva podnikatele z Ústeckého a Středočeského kraje. Podle policie podváděli při čerpání dotací určených na živelní pohromy a nadhodnocovali ceny zakázek.

Informoval o tom mluvčí protikorupčního útvaru policie Roman Skřepek. Stíhaní podle policie získali celkem 29,5 milionu korun, dalších 45,5 milionu vyčerpat nestihli. V případě odsouzení jim hrozí až desetileté tresty.

Podle policie starostové v žádostech o dotace nepravdivě tvrdili, že obecní majetek byl z 80 až 90 procent zničen přívalovými dešti. Toto tvrzení dokládali posudky, průvodními a technickými zprávami a dalšími dokumenty. O peníze žádali ministerstvo pro místní rozvoj. Rozsah a cenu zakázek prý navíc výrazně nadhodnocovali.

"Nemyslím, že bychom měli co do činění s nějakým organizovaným gangem, ti starostové se navzájem dokonce ani neznali. Spojují je ti dva ze stavební firmy, podnikatel a projektant," řekl Skřepek.

Policie nechce obce blíže specifikovat, ale obvinění jsou především z Ústeckého kraje a jedná se spíš o menší obce s řádově stovkami obyvatel.

"Dvě obce jsou z okolí Kolína, zbylých sedm je z oblasti severně od Ústí nad Labem," dodal mluvčí.

Žádosti byly podle policie podávány v období od října 2009 do června 2010. V červnu 2010 zasáhly Děčínsko bleskové povodně, které postihly především obce v okolí říčky Kamenice.

Související