Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) odročila mimořádnou čtvrteční schůzi k údajně předražené zakázce pro firmu Promopro za českého předsednictví Evropské unii na červen. Stalo se tak po dohodě se sociálními demokraty, kteří projednávání iniciovali.

Někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Vondra se léčí s nemocnými zády a ze schůze se tak dopředu omluvil.

Němcová potvrdila, že ji o přerušení schůze požádali sami sociální demokraté. "Vyhověli tomu, že pan ministr Vondra je nemocný, a přišli a požádali mě, ať najdu řešení, jak schůzi přerušit, nebo dokonce zrušit." Schůze by podle ní měla pokračovat v rámci řádné červnové schůze, která začne v úterý 7. června.

ČSSD chce od Vondry vysvětlení, kdo je zodpovědný za zakázku pro společnost Promopro. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by měl zase hovořit o zjištěních ministerstva financí. Podle Kalouskova úřadu není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb společnosti Promopro z celkových zhruba 550 milionů korun.

 

Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie.

 

Koaliční TOP 09 a Věci veřejné by měly na rozdíl od minulosti konání schůze umožnit. ČSSD avizovala, že bude prosazovat usnesení, kterým by sněmovna žádala Vondrův odchod z vlády. Vondra nabídl premiéru Petru Nečasovi (ODS) rezignaci už při vládní krizi, kdy jeho odchod z kabinetu žádaly Věci veřejné. Nečas zatím neoznámil, jak s nabídkou naloží.

Související