Bezprostřední riziko teroristického útoku v České republice v souvislosti ze zabitím vůdce sítě Al-Káida Usámy bin Ládina nehrozí. Zvýšená bezpečností opatření zavedla česká velvyslanectví v zahraničí, konzulární oddělení v Pákistánu bylo uzavřeno.

Po uzavřeném zasedání sněmovního podvýboru pro vytváření bezpečnostní strategie ČR a zbrojní politiku to řekl jeho předseda David Šeich (ODS). Jednání se účastnili i zástupci Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace.

"Všechny informace bohužel nemohu prezentovat, jelikož podléhají režimu utajení, ale mohu ujistit, že české tajné služby intenzivně komunikují se svými zahraničními partnery a díky tomu například víme, že organizace Al-Káida už není centrálně organizovaným uskupením. Já osobně neočekávám odvetu za smrt Usámy bin Ládina v řádu dnů," uvedl Šeich.

Mimořádná opatření na Slovensku. Kvůli hokeji

Česká republika podle něho v bezprostředním ohrožení není, není hlavním cílem teroristů. "Nedá se však vyloučit, že pokud budou primární cíle teroristů intenzivně chráněny, pak zájem odvety může směřovat i na jiné země," upozornil poslanec. Mimořádná bezpečností opatření zavedla jediná země EU, Slovensko. Důvodem je hokejové mistrovství světa.

Usámu bin Ládina zlikvidovaly americké speciální síly v pákistánském městě Abbottábád. Úspěch přísně utajované operace oznámil v noci na pondělí prezident USA Barack Obama, který ji 29. dubna povolil. Washington zabil muže označovaného za organizátora útoků proti Spojeným státům 11. září 2001 skoro po deseti letech.

Související