Opakované komunální volby v Krupce opět provází podezření z kupčení s hlasy. Dva obyvatelé sídliště Maršov v sobotu před nahrávacími zařízeními ČTK, Českého rozhlasu a České televize řekli, že před hlasováním dostali stokorunu a vyplněný hlasovací lístek. Zprostředkovatel prý za ně dostal víc. Hromadného vyplácení peněz se podle nich účastnilo 200 až 300 lidí. Volby ve čtrnáctitisícovém městečku na okraji Teplic už soudy kvůli machinacím s hlasy jednou anulovaly.

"Přišli jsme tam, dali nám cash, obálku a vyplněný lístek. Bylo nás 200, 300 lidí," řekl o uplácení jeden ze dvou mužů. K předání prý došlo o patnáct minut dříve, než vše řekl novinářům. Rozzlobilo ho prý, že organizátor mu slíbil 300 korun, ale nakonec dal jen 100. "Zbytek si nechal on," dodal.


Jeho výpověď vzápětí potvrdil i druhý muž, který vyšel z téhož domu. "Co mám dělat? Práce není, tak máme peníze. Stovka se mi hodí, mám to na dva dni, na tři dny," dodal druhý muž. Jejich identitu ČTK zná. Český rozhlas později citoval jednoho z obyvatel domu, který tvrdil, že jeden byt navštívilo během dne asi 80 lidí, kteří si šli zřejmě pro odměnu. Majitel bytu řekl, že to byli zájemci o koupi nemovitosti.

Tentokrát je kupčení promyšlenější

Starosta města Milan Puchar (ODS) odpoledne oznámil, že kvůli obvinění podává trestní oznámení na neznámého pachatele. "Není jiná cesta než dokázat, co se za předávanými informacemi skutečně skrývá," uvedl. Zástupci opozice se zatím znovu zpochybňovat volby asi nechystají. Mimo záznam dávali dnes najevo, že další půlrok bez fungujícího zastupitelstva by městu už příliš ubližoval.

Obyvatelé Krupky, kteří nežijí na sídlišti Maršov, v sobotu občas utrousili, že sociálně slabé tentokrát organizátoři obešli v předstihu nebo je zvali k sobě do domů. "Jsou svědectví od nejrůznějších lidí, že k tomu docházelo jak s placením předem, nebo poté. Letos je to (kupčení) trochu promyšlenější," řekl ČTK zástupce Transparency International Vladan Brož, který situaci v terénu monitoroval.

Dopoledne přišlo ve většině okrsků volit 15 až 20 procent voličů, především starších ročníků. Ve dvou okrscích okolo problémového sídliště Maršov chodili k urnám v hojném počtu i obyvatelé ze sociálně slabších vrstev. Tentokrát ovšem spíše ve dvojicích nebo celé rodiny, což je rozdíl oproti loňskému říjnu, kdy byli k urnám hromadně sváženi a s kupčením se nikdo příliš netajil.

Loňští organizátoři podvodu opět přišli

Před paneláky se během dne shromažďovaly skupinky místních, ale jakmile viděli novináře, většinou ztichli a změnili téma hovoru. Na ulici stáli i muži, které aktivisté loni označovali za organizátory kupčení. Když se jeden z nich doslechl o výpovědi, kterou novináři zaznamenali, okamžitě odešel i se svými kolegy do baru a sledoval televizní zprávy.

Pořádek ve městě hlídá asi 40 státních i městských policistů a ve volebních místnostech dohlížejí ministerští úředníci. První problém jim oznámili na základě záběrů novinářů místní aktivisté. "Podnět od občanů jsme obdrželi a budeme jej prošetřovat. Žádný jiný problém hlášený nemáme," řekla ČTK policejní mluvčí Petra Trypesová.

Spekulace o čistotě voleb se objevily už před jejich začátkem. Před vchody domů na sídlišti se povalovaly desítky obálek s hlasovacími lístky. "A tyhle lístky si ti nákupčí posbírají a obejdou s nimi sociálně slabé," prohlásil tehdy Pavel Horák, jeden z aktivistů, kteří si opakování voleb vymohli u ústavního soudu. Krajský úřad ale pochybení při distribuci lístků neshledal.

Z machinací s loňskými volbami vinila opozice především místostarostu Zdeňka Matouše (ČSNS 2005), který podle opozice verbování voličů dokonce přihlížel z auta. Matouš jakoukoli spojitost s kupčením opakovaně popřel. Jeho uskupení původní volby vyhrálo, získalo 23,2 procenta hlasů. Druhá skončila ODS starosty Puchara, která dostala 14 procent, třetí skončili komunisté a čtvrtá Zdravá Krupka, která nejintenzivněji bojovala za opakování hlasování.

Opozice vinila Matouše a také Puchara, že se snaží za každou cenu udržet u moci, aby mohli maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. "Někdo se snaží, aby se nikdo jiný nemohl podívat do archivu," prohlásil bývalý starosta Pavel Maleček (Zdravá Krupka). Puchar to popřel.