Sameček, který se narodil 11. března jako první živé slůně v historii českých a slovenských zoo, začal pít před několika dny více mléka. Pracovníkům tak svitla naděje, že se situace obrátila k lepšímu. V předcházejících dnech totiž pil velmi málo. "U struků své matky byl jen několik sekund a i náhražku pil jen zčásti," popsala v minulosti potíže mláděte mluvčí zoologické zahrady Šárka Kalousková.

Ředitel zahrady Petr Čolas v minulosti uvedl, že důvodem potíží, proč se matka o své mládě více nestarala, mohla být skutečnost, že Vishesh vypadl zub. "Proces výměny zubů může být u slonů i bolestivý a myslíme si, že právě tato výměna stoličky mohla být příčinou její zvýšené nervozity a snížené tvorby mléka. Zda je to skutečnost, či jen zbožné přání všech lidí, kteří se o mládě společně starají, ukážou až následující dny," uvedl Čolas před několika dny v tiskovém prohlášení.

Ředitel zahrady Petr Čolas v tiskové zprávě informoval, že stav sloního samečka se prudce zhoršil v 01:30. "Pohyboval se jen velmi málo a byl apatický. Přes operativní zásah přivolaného veterinárního lékaře se jeho stav nadále zhoršoval, mládě ztrácelo rovnováhu, těžce dýchalo. Přibližně v 04:30 mladě ulehlo a krátce po 05:30 uhynulo," popsal Čolas.

Odchov samečka byl od počátku problematický. Narodil se zřejmě předčasně, při narození vážil méně než 80 kilogramů a navíc jeho matka je prvorodička, která pořádně nevěděla, jak se má o slůně starat. Sameček nepřibírá, jak by měl, a jeho budoucnost je stále nejistá. 

Ošetřovatelé slůně ve dne i v noci dokrmovali speciální náhražkou sloního mléka, která je vyráběna na zakázku. Podle ředitele je osvědčená a vyzkoušená v řadě jiných zoologických zahrad, to však vůbec neznamená, že zrovna organismus mláděte byl schopen vstřebat a řádně využít vše potřebné, co je v této speciální směsi obsaženo. Dodal, že slůně dostávalo ve své dávce mléka i řadu dalších přídavků.

Podle Čolase nelze vyloučit ani to, že sameček má nějakou vrozenou vadu či jiné problémy spojené s předčasným příchodem na svět. "Jsem přesvědčen o tom, že kdyby se narodil ve volné přírodě, tak již dávno nežije," uvedl ředitel zahrady.

"To, že sameček nakonec proti všem předpokladům dokázal přežít téměř dva měsíce, má obrovský význam pro budoucnost. S nadsázkou tomuto slůněti (i všem lidem, kteří se o něj starali) patří pomník za to, že se zasloužili o vznik prvního funkčního, přirozeně se množícího sloního stáda v Česku," uvedl Čolas.

Samička, která se narodila 12. dubna, je v pořádku.

Související