Diplomatické vztahy mezi Českem a USA narušilo vyjádření vicekancléře prezidenta Petra Hájka. Ten krátce po úderu Spojených států na skrýš nejhledanějšího muže světa Usámy bin Ládina označil bin Ládinovu smrt za mystifikaci.

A svůj názor, opřený o teorii, že za útokem na věžáky Světového obchodního centra v New Yorku může být americká tajná služba, zopakoval.

Reakce Američanů na sebe nenechala čekat. Americká administrativa ve Washingtonu požádala představitele české diplomacie, aby se česká vláda od Hájkových výroků oficiálně distancovala. Informaci získal z diplomatických zdrojů zpravodaj HN Daniel Anýž, který je nyní ve Washingtonu.

Americká ambasáda v Praze sice tvrdí, že kolem vyjádření pana Hájka se neděje nic dramatického, jeho výroků si ale všimla i světová média, například Wall Street Journal. A také prezident Václav Klaus svého dlouholetého spolupracovníka za jeho slova pokáral.

Ambasáda: Slova prezidenta mluví sama za sebe

Česká republika je podle mluvčí americké ambasády v Praze Heleny Stehlíkové pevný spojenec USA v boji proti terorismu. "Jsme přesvědčeni, že oficiální vyjádření prezidenta republiky hovoří samo za sebe," dodala.

Ministerstvo zahraničí České republiky se vyjádřením Petra Hájka oficiálně nezabývá. "Žádnou takovou žádost z americké strany nemáme a beru to tak, že prezident republiky jasně řekl svůj postoj k Usámovi bin Ládinovi a tím bylo vše vyřešeno," řekl mluvčí resortu Vít Kolář.

Také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg před pár dny slova vicekancléře zlehčoval. V on-line rozhovoru pro server IHNED.cz uvedl, že to bylo jeho soukromé vyjádření. Na adresu Hradu pak nepřímo vzkázal, že by si měl své "mluvčí" lépe vybírat.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.