Výroky prezidentova vicekancléře Petra Hájka, který označil život a smrt teroristického vůdce Usámy bin Ládina za mediální fikci, urazily spojence a hlavu spřáteleného státu, uvedl v sobotním tiskovém prohlášení ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Výroky podle něho vzbudily neblahou pozornost, znevážily dobré jméno České republiky a ohrozily její zájmy. Později ČTK řekl, že důvodem jeho reakce nebyl diplomatický tlak USA na omluvu. Prezident Václav Klaus se od Hájkových názorů ve středu distancoval.

"S pobouřením jsem zaznamenal, že veřejné výroky pana Hájka z počátku tohoto týdne, vycházející ze smyšlených spikleneckých teorií, urazily spojence a hlavu spřáteleného státu. Kromě této smutné skutečnosti vzbudily zejména v zahraničí neblahou pozornost, znevážily dobré jméno České republiky a ohrozily její zájmy" konstatoval ministr, který se nachází na pracovní cestě po severní Africe.

"Jedna věc je, když se jedná o šíření teorií a výroků, které cvokům náleží a které každému přijdou scestné, ale tady jde o urážku spojence," dodal ministr zahraničí.

Hájek v pondělním rozhovoru se serverem Parlamentní listy.cz zpochybnil oficiální verzi úmrtí bin Ládina. Život i smrt teroristického vůdce jsou podle něj pouze mediální fikcí. Jeho slov si mezitím všimla média v USA. Napsal o nich například Wall Street Journal.

Vicekancléř, který je považován za jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause, dlouhodobě zastává názor, že teroristické útoky v USA z 11. září 2001 mohly zorganizovat tajné služby USA.

"Bin Ládin je mediální fikce. Tak jak se zrodil, tak také zemřel, za podivných, téměř mystických okolností. Je to moderní pohádka pro dospělé - dobro a zlo. Chceme-li, věřme," řekl serveru Parlamentní listy.cz. "Jak se praví ve filmu Vrtěti psem: Je to pravda, bylo to v televizi," uvedl Hájek.

Prezident Klaus se ve středu od výroku svého vicekancléře distancoval. "Jeho vyjádření považuji za nešťastné. Potenciální důsledky, včetně možných férových i neférových interpretací tohoto vyjádření, nebyly zřejmě autorem domyšleny," řekl Klaus.

Hájek podle něho nechtěl hodnotit skutečnou událost, ke které došlo v pákistánském Abbottabádu, ale pokoušel se "narušit mediální nános, který byl kolem osoby Usámy bin Ládina a kolem její smrti vytvořen". Problém ale podle Klause je, že Hájkův výrok vedl ke spekulacím o postoji prezidenta k této věci.

Související