Výsledky sobotních komunálních voleb v Krupce jsou téměř totožné s loňským hlasováním, které soud zrušil kvůli kupování voličských hlasů. Vyplývá to z údajů, které v neděli zveřejnil Český statistický úřad. Podezření, že jsou voliči znovu upláceni, v sobotu potvrdilo několik svědků.

Volby vyhrálo se ziskem 20,83 procenta uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše, kterého opozice nejčastěji spojovala s kupčením. Matouš to popíral.

Premiér Petr Nečas v neděli uvedl, že podezření z kupčení s voličskými hlasy by mohlo vést ke změně volebního zákona. Dodal, že uskupení, která sahají k podobným praktikám, by měla být vyšachována z účasti v radě města.

Od řady místních obyvatel začaly v den voleb prosakovat zprávy o opakovaném a jen lépe maskovaném kupčení s hlasy. "Přišli jsme tam, dali nám cash, obálku a vyplněný lístek. Bylo nás 200, 300 lidí," řekl novinářům jeden ze dvou místních, které k výpovědi možná přiměl vztek. Organizátor prý jim slíbil 300 korun, ale nakonec dal jen stokorunu. "Zbytek si nechal on," dodal muž.

Voleb se účastnilo 35,02 procenta voličů. Na rozdíl od říjnových voleb se do zastupitelstva dostala se 7,1 procenta i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která na sebe ve městě upoutala pozornost dubnovým pochodem po problémovém sídlišti Horní Maršov.

Dělnická strana možná podá žalobu

Výsledek DSSS by mohl být podle předsedy strany Tomáše Vandase ještě lepší, pokud by volby neprovázely machinace s hlasy. Strana tak možná podá žalobu na průběh voleb k soudu.

DSSS hodlá v krupském zastupitelstvu prosazovat politiku nulové tolerance vůči nepřizpůsobivým občanům a prosazovat vyhlášky k ochraně slušných lidí, kteří, a výsledek voleb v Krupce to potvrzuje, jsou ze současného dění ve společnosti a z vládnutí polistopadové garnitury, znechuceni.

Vítězné uskupení je opět nejsilnějším v obou okrscích, do nichž spadá Horní Maršov, i když část hlasů ztratilo ve prospěch údajně spřízněných Sportovců pro Krupku. Součet obou subjektů je ale v obou okrscích prakticky stejný. Podobně je tomu i jinde v Krupce.

Druhá skončila s 14,21 procenta hlasů Zdravá Krupka, třetí ODS dostala 12,57 procenta a po 12 procentech získali Sportovci pro Krupku a KSČM.

Matoušovo uskupení si sice oproti říjnu pohoršilo o jeden mandát, ale jeho pozice v jednadvacetičlenném zastupitelstvu zřejmě spíš posílila. Sportovci, které část místních považuje za spřízněný subjekt, totiž mají o dva mandáty víc než na podzim. Dohromady mají osm z 21 mandátů a k většině jim stačí spojení se třemi zastupiteli ODS nebo KSČM.

Silnější je i Zdravá Krupka, která se opakování voleb domáhala. Koaliční partnery ale bude hledat asi jen těžko.

Opozice už asi volby nezpochybní

Volby ve čtrnáctitisícovém městečku na okraji Teplic krajský soud zrušil po lednovém verdiktu Ústavního soudu, podle něhož je vyplácení odměn za hlasy nezákonné. Vůle voliče, jenž je zkorumpován, není nezávislá, vyhlásil.

Zástupci opozice se zatím většinou nechystají znovu zpochybňovat volby. Mimo záznam dávali během soboty najevo, že další půlrok bez fungujícího zastupitelstva by městu ublížil. Starosta města Milan Puchar (ODS) oznámil, že kvůli podezření z machinací podává trestní oznámení na neznámého pachatele. "Není jiná cesta než dokázat, co se za předávanými informacemi skutečně skrývá," uvedl.