Zastupitelé Věci veřejných se rozhodli opustit nynější koalici na radnici Prahy 1. Místostarostka Jana Pařízková (VV) dnes podala rezignaci a vzdá se svého místa v radě. Pařízková to dnes řekla ČTK. Ukončit svou účast v koalici s TOP 09 a ČSSD se strana rozhodla v úterý večer poté, co starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) požadoval odchod Pařízkové. Vadilo mu, že v minulosti pracovala v bezpečnostní agentuře ABL.

Podle Lomeckého Pařízková věděla o údajném sledování konkurenčních politiků firmou ABL. Dokazují to prý dokumenty, které má k dispozici. Pařízková vinu důrazně odmítá, o sledování údajně nevěděla.

O rozhodnutí strany Pařízková informovala Lomeckého v úterý ráno, dohodli se na rezignaci k úternímu dni. "Chceme být konstruktivní opozicí. Nemíníme naběhnout na negativní vlnu, že je najednou vše špatně," poznamenala Pařízková. Na zastupitelstvu chce hlasovat s koalicí ve věcech, které budou ve shodě s programem VV.

Podle šéfky zastupitelů VV v Praze 1 a místopředsedkyně sněmovny Kateřiny Klasnové strana považuje koaliční smlouvu v Praze 1 za rozvázanou na základě dosavadních kroků koaličních partnerů. "Pokud o nás naši koaliční partneři nestojí v sestavě, v jaké nás na radnici vyslali voliči, pokud je porušována koaliční smlouva, pokud nemůžeme prosazovat náš program tak, jak jsme slíbili občanům Prahy 1, pak nemá smysl dále setrvávat ve vedení Prahy 1," vysvětlila důvod odchodu VV do opozice Klasnová.

Koaliční spor v Praze 1 je pokračováním kauzy, ve které byly Věci veřejné na celostátní úrovni obviněni z propojení s bezpečnostní agenturou ABL. ODS v Praze 1 následně Pařízkovou nařkla, že byla projektovou manažerkou ABL v divizi, která se věnovala sledování politiků. Pařízková ale popírá, že by se na špehování politiků podílela a že by se během svého zaměstnání v ABL dopustila něčeho špatného. Do ABL prý nastoupila jako socioložka, později pracovala jako projektová manažerka.

TOP 09 a ČSSD budou mít nyní v třicetišestičlenném zastupitelstvu 20 hlasů. Podporovat je ale pravděpodobně i nadále bude Jan Krejčí, který před časem kvůli krokům celorepublikového vedení odešel z Věcí veřejných. Zůstal ale i nadále místostarostou.

Související