Od čtvrtečního poledne zasáhnou celé Česko silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes varoval, že za hodinu spadne až 25 milimetrů srážek. Mohou tak být zatopeny například sklepy. Padat mají i kroupy.

Bouřky se uklidní v noci na pátek.

"Během čtvrtečního odpoledne a večera se na většině území očekávají od západu přeháňky a místy i bouřky," uvedl ČHMÚ. Přes Českou republiku bude postupovat studená fronta. Právě ve čtvrtek přitom začíná vláda takzvaných ledových mužů, tedy Pankráce, Serváce a Bonifáce.

"Přívalový déšť může vést k rychlému odtoku vody ze svahů, zatopení níže položených míst, sklepů a podobně," varovali meteorologové.

Pátek by měl být polojasný, bouřky by se ale mohly vrátit už v sobotu. Do konce týdne se ochladí ze současných 26 stupňů na 20. Příští týden by pak přes den mohla rtuť teploměru klesnout na pouhých 13 až 18 stupňů.

Deštivý začátek června

Avšak déšť nebo přeháňky se vyskytnou i v posledních dnech května a také na začátku června. "Převážně oblačno, místy s občasným deštěm nebo přeháňkami, zpočátku ojediněle, postupně místy bouřky," hlásí meteorologové také na posledních deset májových dní.

Odpoledne se oteplí maximálně na 21 stupňů Celsia, koncem měsíce až na příjemných 26 stupňů. Nad ránem ale může přituhnout na pouhé tři stupně nad nulou.

Déšť a občasné bouřky přinese i začátek června, vyjasnit by se mělo až kolem 10. června. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 13 až sedmi stupni, přes den pak bude nejvýše 23 stupňů.

Související