Exprezident Václav Havel se ohradil proti tomu, aby jeho jméno bylo zneužíváno ve vnitrostranických soubojích. Havlova kancelář tak v pátek pro ČTK reagovala na nahrávku z březnové porady Věcí veřejných (VV), která se nyní objevila na internetu. Havel byl zmíněn v nahrávce týkající se VV již podruhé, také v polovině dubna se od výroků distancoval.

Neformální lídr VV Vít Bárta na nově zveřejněném záznamu hovoří mimo jiné o určité "lince - (šéf VV Radek) John - Havel", která "velmi dobře teď funguje a i ve vztahu k zeleným". Bárta dále řekl, že se "z toho rýsuje zajímavá podpora a je to něco, kam já nesmím, kam musí Radek, a naopak já to jako vyvažuju nahoru. A můžeme mít oba dva ty prezidenty".

"Václav Havel se ohrazuje proti tomu, aby jeho jméno bylo zneužíváno ve vnitrostranických soubojích. Politické dění sleduje zpovzdálí, nijak do něj nezasahuje a s Radkem Johnem nemá jiné než společenské kontakty," zdůraznila Havlova tajemnice Sabina Tančevová.

 

Předseda VV John, který se nahrané porady nezúčastnil, k tomu ve čtvrtek České televizi řekl, že s Havlem se sice setkal, ale nikdy s ním nemluvil o politice. "Nemám na své straně Havla," řekl.

V polovině dubna Havla šokovala jiná zveřejněná nahrávka. Hovořila na ní někdejší šéfka poslanců VV Kristýna Kočí. Prohlásila, že Havel by se za ni mohl postavit. Havla to šokovalo a uvedl, že se s Kočí nikdy neviděl. Tehdejší vládní krizi označil za obskurní. Politickým děním byl znechucen.

Na novém záznamu z březnové porady VV členové vedení strany hovoří o volbě předsedy strany a vyhodnocují, zda by měl kandidovat i Bárta. Neformální lídr VV se zmínil o prezidentu Václavu Klausovi. Prý udělá to, co mu Bárta řekne, protože za tím vidí svůj efekt. Prezident je podle něj sebestředný a zničil řadu lidí. Klaus k tomu prohlásil, že není důvod komentovat silácké výroky z uzavřeného jednání. Bárta se prezidentovi omluvil.

Související