Odboráři začali s přípravou razantnějších akcí na protest proti chystaným vládním reformám. Odstartovat by je mohli ale až po demonstraci, kterou svolali na 21. května do Prahy na Václavské náměstí. 

Jak by protest měl vypadat, nechtěl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil přiblížit.

Odbory mají k reformám výhrady. Kritizují teď zvlášť reformu sociální a zdravotnickou. Požadují stažení a přepracování reformních zákonů.

"Demonstrací to neskončí. Tečka," řekl na brífinku novinářům Zavadil. Podotkl, že si nemyslí, že by kabinet navrhované zákony stáhl. "Ale jsem přesvědčen, že to stažení musíme prosazovat. Nic jiného nám za téhle situace nezbývá," dodal.

Stávkovat by se mohlo na železnici

O dalším postupu jednalo vedení ČMKOS už v pondělí. Někteří předáci volali po razantnějších akcích, než je svolaná demonstrace proti vládním reformám. S jejich přípravou už začali.

"Nechceme o tom teď mluvit," řekl pouze Zavadil. Podle něj je ČMKOS ve spojení s druhou největší centrálou v zemi, s Asociací samostatných odborů.

Podle informací ČTK by akce mohly chystat "síťové odbory". Mezi síťová odvětví patří kromě železnice třeba i telekomunikace či energetika.

Na demonstraci na Václavském náměstí odboráři pozvali i premiéra Petra Nečase (ODS), aby prý účastníkům vysvětlil reformní záměry. Předseda vlády se k nabídce nevyjádřil. Podle svého mluvčího Jana Osúcha není v úřadě a má omezený program kvůli operaci oka, kterou podstoupil.

Související