Věci veřejné blufují jako Chlestakov

Radioservis vylovil z archivu další skvost, inscenaci Gogolova dramatu Revizor z roku 1973. Role Chlestakova, který stojí na jevištích již sto pětasedmdesát let, se ujal Václav Postránecký, jeho hlavním protihráčem, policejním direktorem, je Martin Růžek.

A je třeba také zopakovat frázi, že se jedná o hru neustále živou. Vždyť ten Chlestakov se chová úplně jako Vít Bárta, jenž vletěl mezi politiky, kteří mají nemálo másla na hlavě.

Jenže my jsme dnes samozřejmě dál, a tak nenecháme Chlestakova jen tak odjet. A kdo že bude Víta Bártu soudit? No jistě, machr přes korupci Radek John. Čemu se smějete? Sami sobě se smějete. (oh)

Jednou nohou v Číně, druhou už v Americe

Anglicky píšící autorka Yiyun Li (1972) byla českému čtenáři představena vloni svým debutovým románem Ubožáci (2009). Ještě předtím však prozaička, jež odešla z Číny do USA, vydala povídkovou knihu Tisíc let vroucích modliteb (2005).

V ní vypráví o lidech v Číně i o Číňanech ve Spojených státech, často jsou tématem vztahy v rodině. Tak syn-homosexuál přijíždí z USA do Číny za matkou, jež jej chce oženit. Ona ho upozorňuje na to, že teď nějak příliš mluví, on jí vysvětluje, že "v Americe není snadný mít zavřenou hubu". Někdy je ale autorčina snaha zprostředkovat západním čtenářům Čínu už na úkor samotné literatury. (oh)

Nakonec se potkali v pařížském metru

Pokud máte pocit, že se ve vaší literatuře nic podstatného neděje, tak nemějte mindrák, u nás je to némlich totéž. To jako by se snažil sdělit překlad knihy francouzské autorky Delphine de Vigan (1966), jež podle doslovu slaví se svými knihami doma slušný úspěch.

V jejím románu čteme kapitoly o Thibaultovi, který měl partnerské problémy a nakonec se Lilu rozhodl opustit. To Mathilda je zas mladá vdova a matka, jež má pro změnu problémy v práci.

A kniha to není ani převratná, ani vyloženě špatná. Pokud ji tedy nepřečtete teď a tady, nepřečtete si ji patrně ani později, ani jinde, neboť takových titulů ročně vychází... (oh)

Tajemství našeho běžeckého instinktu

Móda rekreačního běhu a masových městských závodů dobývá Česko. Běžců a běžkyň je všude plno. Ale málokdo z nich umí běhat. Nevědí proč ani jak.

Bývalý válečný zpravodaj agentury AP Christopher McDougall také patřil k městským běžcům – v odpružených botách a s častými zraněními. Až do doby, než vyrazil do mexických hor na reportáž o indiánském kmeni běžců Tarahumarů...

Podle autora a jím zpovídaných antropologů je běžcem vlastně každý člověk, neboť jej příroda kdysi obdařila schopností uštvat jakékoli zvíře. Jak tento instinkt probudit a proč děti a indiáni běhají nejraději naboso – o tom všem je Born to Run. (ves)