V mosteckém dole Šverma dva těžké jeřáby vyzvedly ze země padesátitunový vojenský bunkr. Nákladní auto ho poté odvezlo do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou.

Zatím se prvorepublikové opevnění vzoru 36 nikdy nepřeváželo na takovou vzdálenost, jde také o nejtěžší převážený vojenský bunkr.

Podle Oldřicha Obermajera z Regionálního úřadu vojenské dopravy dělala největší problém váha vojenského opevnění.

Do lešanského muzea bunkr dorazil v pondělí odpoledne, těžkotonážní jeřáb ho kolem 16:30 uložil na připravené místo hned u vstupu do muzea.

První návštěvníci bunkr uvidí v sobotu, kdy v Lešanech zahajují sezonu takzvaným Ženijním dnem.

Podle Knížka je důležité, že se bunkr, který musel ustoupit těžbě, podařilo zachránit. "Ve finále by asi skončil v nějaké drtičce," míní ředitel. Věří, že umístění v Lešanech je definitivní. "Doufám, že už navždy bude ukazovat, co jsme dokázali jako Češi a Čechoslováci v 30. letech v momentě ohrožení," dodal.

 

Výstavba objektů lehkého opevnění vzor 36 v Československu začala v roce 1936, celkem jich vzniklo asi 800. Šlo o jednu střeleckou místnost, kde sloužilo dva až šest mužů podle počtu střílen. Vyzbrojeni byli těžkými kulomety vzor 26 nebo lehkými kulomety vzor 24. V Ústeckém kraji stojí v okolí Bíliny, Kadaně a Ústí nad Labem. Po uzavření mnichovské dohody 29. září 1938 Československo postoupilo pohraničí Německu včetně pevností, které nebyly nikdy využity v boji.