Další krok na cestě z vlády učiní v úterý předseda Věcí veřejných a dosavadní vicepremiér Radek John. Po necelém týdnu od chvíle, kdy minulou středu oznámil svou rezignaci na funkci ve vládě, by ji měl předat do rukou premiéra Petra Nečase (ODS).

John ale vládu opustí až ve chvíli, kdy demisi podepíše prezident Václav Klaus, který je do čtvrtka na zahraniční cestě v Ázerbájdžánu.

John své rozhodnutí minulou středu zdůvodňoval mimo jiné tím, že z vlády necítí dostatečnou podporu pro boj proti korupci, tedy předvolebnímu lákadlu své strany. S Nečasem se ale především neshodl na personálním složení týmu svých spolupracovníků.

Premiér byl minulý týden na operaci oka a nyní na návštěvě v Polsku, oficiální předání demise se proto zpozdilo. Okamžitě následovaly spekulace o tom, zda John svůj odchod z kabinetu myslí vážně a zda nejde jen o nátlak na předsedu vlády. Předseda VV však od té doby svůj úmysl několikrát potvrdil.

 

Už v dubnu John odešel z křesla ministra vnitra. V tehdejší vládní krizi Nečasova ODS trvala na odchodu lidí spojených s bezpečnostní agenturou ABL z důležitých funkcí. Před vstupem do politiky vlastnil ABL neformální lídr VV Vít Bárta, který v dubnu sám rezignoval na funkci ministra dopravy kvůli podezření, že uplácí poslance vlastní strany.

Z vnitra nakonec odešel John, který s ABL neměl nic společného, a ve funkci ministra školství zůstal někdejší personální šéf ABL Josef Dobeš.

Babák předal své účty auditorům

V pondělí zároveň poslanec a sponzor Věcí veřejných Michal Babák předal veškeré své účty nezávislé auditorské firmě. Důvodem jsou pochybnosti médií o jeho majetku.

Babák měl v nedávné době problém vysvětlit původ přibližně šesti milionů korun, které věnoval straně. Na nahrávce z porady vrcholných představitelů VV, zveřejněné minulý týden, jeden z členů strany uvádí, že Babák se stranickými financemi "čaruje". Poslanec zvažuje i právní kroky kvůli údajnému poškození svého jména.

Související