Česká republika už podle úterních informací ČTK vyhostila zástupce ukrajinského velvyslanectví. Jde o reciproční odpověď na nedávné vypovězení dvou českých diplomatů z Kyjeva. Zatím není jasné, zda Česko opustil jeden či více ukrajinských diplomatů.

Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář k informaci pouze řekl, že česká diplomacie o svých krocích ukrajinské kolegy informovala. Nic konkrétního ale neuvedl. "Jedním z pravidel je zachovávat diskrétnost," dodal. Ukrajinská média citují vyjádření svého ministerstva zahraničí, podle nějž bylo v Praze rozhodnuto o vyhoštění jednoho ukrajinského diplomata.

Roznětkou nynější česko-ukrajinské roztržky byla kauza dvou pracovníků vojenské sekce českého zastupitelského úřadu v Kyjevě, které ukrajinská kontrarozvědka obvinila ze shromažďování utajovaných informací o ukrajinské zbrojní výrobě a vyhostila ze země.

České ministerstvo zahraničí už v pondělí oznámilo, že v reakci chystá vyhoštění ukrajinských diplomatů. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že Česko tento krok učiní diskrétně, bez zbytečné publicity.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vzápětí záměr českých úřadů veřejně odsoudilo a označilo jej za absolutně neadekvátní reakci. Ministr pak ČTK řekl, že v životě ještě neviděl stát, který by takové reciproční opatření považoval za přiměřené.

Kyjevské úřady tvrdí, že mají "vyčerpávající důkazy" o "absolutně nepřijatelném jednání" dvou českých důstojníků, kteří pod krytím diplomatické imunity prováděli špionáž. Ukrajinští diplomaté v Praze se podle nich naopak chovají zcela v souladu s vídeňskou konvencí o diplomatických vztazích.

Česká strana incident chápe jako odvetu za politický azyl, který v Praze letos v lednu získal oponent nynější ukrajinské vlády, bývalý ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn. Kyjevské ministerstvo zahraničí jakoukoli souvislost s Danylyšynovou kauzou odmítá. Komentáře ukrajinského tisku opírající se o názory místních diplomatů a právníků nicméně souvislost vyhoštění s azylem pro Danylyšyna jednoznačně potvrzují.

Související