Mise Radka Johna ve vládě premiéra Petra Nečase po necelém roce končí. Bývalý novinář a současný předseda Věcí veřejných v úterý předal Nečasovi svou demisi, šéf kabinetu ji přijal. Teď už jen zbývá, aby rezignaci svým podpisem posvětil prezident republiky Václav Klaus. To však učiní až po návratu z cesty v Ázerbájdžánu, vrací se ve čtvrtek.

Osud vlády bude řešit ve středu znovobnovené setkání lídrů všech tří koaličních stran ve formátu K9.

Radek John po setkání s premiérem řekl, ze VV se na K9 budou s koaličními partnery bavit o tom, zda z vlády nevystoupí a nebudou ji pouze podporovat. Druhou možností je, že premiér Nečas nejmenší koaliční straně nabídne "důstojné zastoupení".

Co si pod tím představuje, ale John nespecifikoval. Zopakoval, že zásadní podmínkou pro VV je výměna ministrů spojených s korupčními skandály. VV dříve požadovaly odchod ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS) a Miroslava Kalouska (TOP 09).

Nečas v úterý večer písemně oznámil, že Johnovu demisi "v nejbližší možné době" předá prezidentu Václavu Klausovi, který je do čtvrtka v cizině. Na setrvávání VV ve vládní koalici se podle premiéra Johnovou rezignací nic nemění. "Konstatuji, že koaliční smlouva trvá," uvedl premiér.

John se s Nečasem neshodl na svých lidech

John odmítl působit jako vicepremiér pro boj s korupcí. Prý po neshodách s premiérem. Nedohodli se údajně na personálním obsazení nově vytvářeného úřadu. Z vlády prý John podle svých slov navíc necítil dostatečnou podporu pro boj proti korupci.

I přes tyto neshody VV i Nečasova ODS zatím chtějí pokračovat ve vládní spolupráci a přípravě reforem. O osudu kabinetu se zřejmě rozhodne až při červnovém hlasování o reformních zákonech, které vláda spojí s důvěrou. Vyplynulo to z úterního vyjádření nejen Johna, ale i místopředsedy ODS Pavla Drobila.

John: Nejsme otloukánci na jedno použití

John řekl, že VV v červnu nepodpoří vládu, pokud neodejdou ministři spojení s korupčními skandály. Nebude jim to ale prý překážet v tom, aby do hlasování o kabinetu se svými partnery jednaly o reformách.

Drobil naopak zdůraznil, že pro ODS je klíčový postoj VV k reformám. Bez jejich schválení prý ODS nechce dělat personální změny ve vládě.

"Pokud bychom byli jenom na jedno použití, nebo nějaké použití pro koaliční partnery, nebudeme hrát tu roli otloukánků, kteří jsou používáni," řekl John.

"V červnu bude hlasování o důvěře, závěrečná bilance, konečný účet," řekl John.

Drobil po úterním jednání poslanců ODS pro ČTK a Českou televizi řekl, že o konci vládní spolupráce s VV zatím jeho strana neuvažuje. Pro ODS je prý nyní nejdůležitější postoj VV k reformám.

"Nejdřív si prokažme, že jsme vláda reformní, přijměme zákony a pak se bavme, jak bude vypadat vláda po zbytek volebního období," řekl.