Obvodní soud pro Prahu 2 ve středu rozhodl o zastavení stíhání bývalé ministryně zdravotnictví Marie Součkové. Žena čelí obžalobě z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Údajně uzavřela nevýhodné smlouvy o právní pomoci mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem ve sporu s firmou Diag Human, čímž státu způsobila téměř desetimilionovou škodu.

Podle středečního rozhodnutí soudu se sice dopustila jednání popsaného v obžalobě, nechtěla ovšem zvýhodnit Nováčka, ale uspět v kauze Diag Human.

Dopustila se tedy údajně porušení povinnosti při správě cizího majetku, ovšem tento čin byl již promlčen. Rozhodnutí o zastavení stíhání je nepravomocné, státní zástupce si ponechal lhůtu na případné podání stížnosti.

Čtyřikrát osvobozena, čtyřikrát zrušeno

Obvodní soud v minulosti Součkovou čtyřikrát obžaloby zprostil, všechny osvobozující verdikty zrušil pražský městský soud.

Někdejší ministryně podle spisu najala Nováčka, ačkoli věděla, že měla kauzu Diag Human předat k červenci 2003 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Smlouva byla podle spisu nevýhodná - právník dostal za zastupování ve sporu s Diag Human zhruba deset milionů korun.

Dalších deset milionů korun měl advokát získat při vypovězení smlouvy. Kdyby spor vyhrál, obdržel by 170 milionů korun.

Součková: Případ má politické pozadí

Součková byla obviněna v lednu 2005, první hlavní líčení v její kauze začalo v dubnu 2006. Exministryně odmítla obvinění s tím, že případ má politický podtext.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo.

Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem dále soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Související