Správní poplatek u penzijního fondu bude maximálně 0,6 procenta. Každá penzijní společnost bude mít čtyři fondy povinně, všechny čtyři bude mít povinně licencované pro čtyři druhy různých strategií. V pořadu Impulsy Václava Moravce to ve čtvrtek řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle plánu vlády bude možné peníze na stáří svěřit čtyřem druhům fondů: konzervativnímu, vyváženému, dynamickému a fondu státních dluhopisů.

U konzervativního fondu ministerstvo financí (MF) navrhuje maximální možný poplatek 0,4 procenta. "U vyváženého fondu, kdy část jde do dluhopisů, část do akcií na kapitálovém trhu, navrhujeme 0,5 procenta a u dynamického fondu, kde už se investuje s jistou mírou rizika, ale také tam mohou být velké výnosy, navrhujeme 0,6 procenta," uvedl Kalousek.

Zároveň doplnil, že u konzervativního, vyváženého i dynamického fondu MF kromě poplatku také navrhuje, že správce má nárok na deset procent ze skutečného výtěžku, který klientovi vydělal.

Možnost koupit státní dluhopisy

Penzijní fond se státní garancí, který je součástí připravované důchodové reformy, si za spravování úspor na stáří bude moci účtovat poplatek maximálně 0,3 procenta. "Kdo chce mít stoprocentní jistotu jakoby státní garance, tak prostě si může nakoupit státní dluhopis, tam ten poplatek bude 0,3 procenta z těch vložených prostředků," dodal ministr.

Kolik fondy vydělají, bude podle Kalouska záležet na tom, jakou důvěru klientů si získají. Podotkl, že spoření v druhém pilíři je dobrovolné a klient dostane na výběr.

Podle důchodové reformy schválené vládou si budou moci lidé od roku 2013 dobrovolně převádět ze státního průběžného systému na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou bude, že si k nim lidé přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.