Krizový štáb složený z expertů ministerstva dopravy, Českého hydrometeorologického ústavu, Řízení letového provozu, Úřadu pro civilní letectví a Letiště Praha uvedl, že není nutné uzavírat vzdušný prostor. Koncentrace sopečného popela, která odpoledne zasáhla Česko, je nízká.

Ministerstvo dopravy prohlásilo, že odpovědnost za provedení letu spadá na provozovatele, a to na základě postupů vyhodnocení a řízení bezpečnostních rizik, které jsou schvalovány Úřadem pro civilní letectví.

Interaktivní on-line mapa šíření sopečného mraku. Podívejte se ZDE

Kvůli vulkanickému prachu už uzavřela letiště německá města Hamburg a Brémy.

"Oblak sopečného prachu se rozšiřuje dále k východu a dneska večer kolem 20:00 by měl zasahovat zhruba k 50. rovnoběžce od severozápadu nad naším územím. Tato část oblaku zasahuje od země asi do výšky 6000 metrů, takže přelety letadel ve velkých výškách budou možné," řekl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

 

Na upozornění čeká i Řízení letového provozu (ŘLP). "My začínáme jednat až ve chvíli, kdy ČHMÚ pošle své výstražné upozornění," řekl mluvčí Richard Klíma. Poté začne ŘLP vydávat příslušné informace pro piloty, včetně předpovědních map. O samotném letu ale rozhoduje letecká společnost, upozornil Klíma.

Infografika

V Německu se už nelétá

Kvůli mraku popela z islandské sopky Grímsvötn byl už dnes uzavřen vzdušný prostor v Německu nad Hamburkem a Brémami. Zákaz letů platí v Brémách od 05:00 SELČ a v Hamburku od 06:00 SELČ. Zvažuje se také omezení letů nad Berlínem od 11:00 SELČ.

Oblak popela ze sopky Grímsvötn způsobil v úterý výpadky v letecké dopravě v Británii. V celé Evropě bylo kvůli tomu zrušeno na 500 letů.

Úřady nicméně ujišťují, že chaos v letecké dopravě, jaký evropské země postihl před rokem kvůli mračnu popela z islandské sopky Eyjafjallajökul, se už nebude opakovat. Zajistit to má nově přijatý postup omezování letů, který umožní méně plošné rušení leteckých spojů.

Mapa

Sopečný prach omráčil leteckou dopravu už minulý rok v dubnu. Týkalo se 1,9 milionů lidí denně, což je přibližně 29% všech leteckých cestujících.

Týdenní dílo sopky Eyjafjallajökull stálo světový letecký průmysl 2,3 miliard dolarů (asi 40 miliard korun).

Ztráta pražského letiště se pohybovala od devíti do 12 milionů korun denně.

Máte negativní zážitky se sopečným mrakem z Islandu? Trávíte kvůli němu hodiny na evropských letištích? Napište nám na redakční mail redakce@ihned.cz. Děkujeme!

Sledovali jsme online

 
25.5.2011 09:17 | Sopečný mrak v Česku - on line

Nad území České republiky se blíží vulkanický prach z islandské sopky Grímsvotn. Nad sever Čech se dostane po poledni, večer pak zasáhne celé Česko. Podstatné a zajímavé informace nabídneme on-line

25.5.2011 09:48 | Chystá se jednání na letišti v Ruzyni

V 10:00 proběhne na letišti v Ruzyni schůzka zástupců skupin, kterých by se omezení mělo týkat. Úřad pro civilní letectví a Řízení letového provozu pak vydají doporučení ohledně blížícího se sopečného mraku

25.5.2011 10:28 | Dým a popel opadá. Erupce pomalu, ale jistě ustává

Aktivita sopky Grímsvötn ustává. Dým a popel už sahá jen do výšky asi pěti kilometrů a dále klesá. Činnost sopky už je zřetelně menší než v úterý a předpokládá se, že o víkendu erupce ustane úplně, prohlásil seismolog Vodart Svensson z meteorologického institutu v Reykjavíku.

25.5.2011 10:53 | ČSA ruší první lety

České aerolinky zrušily už 4 lety - do Berlína, Hanoveru, Hamburgu a Heraklionu

25.5.2011 10:59 | Vzdušný prostor nad Českem se uzavírat nebude. Popel nemá být tolik nebezpečný

Krizový štáb složený z expertů ministerstva dopravy, Českého hydrometeorologického ústavu, Řízení letového provozu, Úřadu pro civilní letectví a Letiště Praha uvedl, že není nutné uzavírat vzdušný prostor. Koncentrace sopečného popela, která má zasáhnout Česko, je nízká.

25.5.2011 11:01 | Berlín uzavřen, Británie a Dánsko začíná otevírat nebe

Zatímco v Česku se ruší odlety spojů a Německo uzavře letiště v Berlíně, Británie otevřela nebe nad Skotskem a Dánové nad Grónskem.

Německého Hannoveru se zatím zákazy netýkají. A stejně je na tom i letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Düsseldorfu nebo Mnichově. Těm podle vyjádření úřadů uzavření v tuto chvíli nehrozí.

Německý ministr dopravy Peter Ramsauer počítá s tím, že se situace od odpoledne začne zlepšovat a zákazy letů budou moci být postupně odvolávány. Brémské a hamburské letiště zatím anulovaly lety do 14:00 SELČ.

25.5.2011 11:14 | Deutsche Lufthansa zatím nemusí rušit lety z Prahy

Letecká společnost Deutsche Lufthansa zatím nezrušila žádný let z Prahy. Letadla do Frankfurtu, Mnichova, a Dusseldorfu odletěly bez problémů. V Německu jsou uzavřena letiště v Hamburku, Brémách, a Berlíně. Podle informací by letiště v Hamburku mělo být v provozu opět ve 4 hodiny odpoledne.

25.5.2011 11:43 | ČSA předpokládá v následujících hodinách regulérní provoz

ČSA v první polovině dne nevypravila pouze tři spoje na německé území. "V následujících hodinách ale už předpokládáme standardní provoz. Sopečnou aktivitu i vývoj povětrnostních podmínek na Evropou nadále více než pozorně sledujeme a podle potřeby na ně budeme reagovat." řekla tisková mluvčí Skupiny České aerolini Hana Hejsková.

25.5.2011 11:52 | Prach a popel má zasáhnout ČR po druhé hodině

Popel z islandské sopky Grímsvötn by měl zasáhnout české území mezi 14:00 a 20:00. Kontaminováno bude ovzduší na sever od spojnice měst Chomutov, Tábor a Ostrava. Prach se bude pohybovat do výšky šesti kilometrů, řekl ČTK Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

"Ve druhé polovině noci se bude prach přesouvat k východu," odhadl Dvořák. Do čtvrtka by pak měl být sopečný mrak mimo území České republiky

25.5.2011 11:55 | Prach začíná působit problémy i v Česku

Rušení letů začíná působit potíže i lidem v Česku. Jedním z nich je i Michal Houdek, který si koupil na víkend letenky do Paříže. "V tuhle chvíli sleduji, co všechno se ruší a čekám, jak se situace bude vyvíjet. Bohužel máme letenky bez pojištění a možnosti přebukování. Doufáme, že v sobotu ráno odletíme," poznamenal.

25.5.2011 13:23 | Situace se lepší. Ohroženy nejsou ani nízkonákladové lety

Problémy se nedotkly ani letů nízkonákladové společnosti Wizzair. "Situace se zdá být dobrá, z Wizzair jsem dostala zprávu, že musely být zrušeny pouze dva lety," řekla IHNED.cz Lada Bůnová, která v Česku mediálně zastupuje Wizzair.

25.5.2011 14:57 | Popel ze sopky už se dostal nad ČR

Mrak popela z islandské sopky se začíná dostávat nad ČR, nad českým územím setrvá asi 24 hodin. Letecká doprava ale ohrožena nebude, prach v atmosféře způsobí jen neobvykle barevný západ Slunce. ČTK to řekl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

25.5.2011 14:58 | Vzdušný prostor nad ČR se nebude uzavírat

Koncentrace sopečného popela je nízká, proto se dnes krizový štáb složený z expertů ministerstva dopravy, Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Řízení letového provozu, Úřadu pro civilní letectví a Letiště Praha rozhodl vzdušný prostor nad Českem neuzavírat.

25.5.2011 14:59 | Prach se bude pohybovat do výšky šesti kilometrů

"Sopečný prach se právě začíná dostávat nad naše území, setrvá zde 24 hodin," uvedl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Popelem z islandské sopky Grímsvötn bude kontaminováno ovzduší zhruba na sever od spojnice měst Chomutov, Tábor a Ostrava, prach se bude pohybovat do výšky šesti kilometrů.