Věci veřejné platí skupinu komentátorů, aby v diskusích na zpravodajských serverech pracovali ve prospěch strany. Serveru Česká pozice to sdělila bývalá PR manažerka VV Alena Maršálková, která je podle informací ČTK spojena s vyloučenou členkou nejmenší vládní strany Kristýnou Kočí.

Podle České pozice jsou komentátoři placeni mimo jiné právě za špinění pověsti stranických "odpadlíků".

"Jsou to brigádníci, kteří se do diskusí přihlašují pod různými ,nicky‘. Součástí jejich práce byl také monitoring,“ sdělil České pozici další bývalý člen VV Jaroslav Škárka.

Představitelé strany nechtějí o placené skupině diskutérů hovořit, nikdo ale zároveň její existenci nevyloučil. . "Starám se o sociální sítě jako Facebook, ale na toto se musíte zeptat šéfa PR nebo tiskového mluvčího,“ sdělil serveru poslanec Viktor Paggio. Zároveň připustil, že existují "dobrovolníci", kteří reagují na příspěvky v diskusních fórech.

Skupinu placených komentátorů tvoří většinou studenti, kteří si tak přivydělávají. Podle Maršálkové takto pro stranu pracovalo osm lidí, a to minimálně od loňského listopadu, kdy nastoupila do VV coby PR manažerka poslanců. Letos v lednu pak do funkce šéfa PR přišel Tomáš Jirsa, bývalý ředitel kabinetu pražského primátora Pavla Béma a výkonný ředitel firmy C&B Communication Group, uvádí server Česká pozice.

Taktiku využívají i další strany

Podobnou taktiku využívají podle odborníků na politický marketing i ostatní strany, zejména v době před volbami. Strany používají diskuse pod články a blogy, aby změnily nebo podpořily jeho vyznění, případně odvedly pozornost diskutérů jinam.

Někdejší výkonný místopředseda VV Škárka a bývalá šéfka poslaneckého klubu Kočí byli ze strany vyloučeni, když upozornili na údajnou korupci, které se měl dopouštět její faktický lídr a exministr dopravy Vít Bárta. Podle VV ale připravovali rozkol ve straně řízený lidmi z ODS.

Související