V Dobroníně U Viaduktu ve čtvrtek kriminalisté odhalili třetí lebku a další kosterní ostatky. Patří zřejmě další oběti poválečných událostí. Archeologický průzkum dalšího místa, kde by mohly být německé oběti údajného českého poválečného násilí z května 1945 čtvrtkem po čtyřech dnech končí. Všechny ostatky budou po vyzvednutí dopraveny na analýzu do Antropologického ústavu v Brně, řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Třetí lebku a další pozůstatky kostí se kriminalistům a archeologům podařilo odkrýt ve čtvrtek krátce po poledni. "Už ve středu v podvečer tomu při odkrývání další vrstvy zeminy leccos nasvědčovalo," řekla Čírtková.

Archeologický průzkum dalšího místa, kde by mohly být německé oběti údajného českého poválečného násilí z května 1945, začal v pondělí ráno.

Skutečnost, že ačkoli podle informací, které měli kriminalisté k dispozici, měly být v této lokalitě ostatky dvou lidí a našly se pozůstatky tří těl, podle Čírtkové další postup vyšetřování nijak neovlivní. "Měli jsme k dispozici určité prameny a bylo obtížné hodnotit, jak jsou relevantní," řekla ČTK mluvčí. Kriminalisté podle ní nepředpokládají, že by se zahájilo pátrání v další lokalitě.

Ostatky tří těl byly odhaleny pod cestou, která vede od lávky přes Zlatý potok kolem železničního náspu směrem k místním zahrádkám. Ostatky prvního člověka ležely asi v osmdesáticentimetrové hloubce, jáma se odkrývala po pěticentimetrových vrstvách.

Archeologové se zaměřili na plochu o rozloze kolem 40 čtverečních metrů. Konkrétní místa průzkumu byla podle Lašky určena na základě povrchového měření odborníků z brněnské Masarykovy univerzity a na základě písemných materiálů shromážděných při vyšetřování. Laška počítal při začátku průzkumu s lhůtou dvou až tří dnů.

O termínu a způsobu ukončení vyšetřování případu by mělo být podle Lašky rozhodnuto do konce srpna. Vyšetřovatel uvedl, že pozůstalí v Německu nepociťují žádnou zášť, spíš vítají snahu české strany případ prověřit a objasnit a chtěli by, aby ostatky obětí byly uloženy v Dobroníně.

Související