Nebezpečnou střevní nákazu, která postihla šest stovek obyvatel Německa, způsobily salátové okurky ze Španělska. Oznámil to hamburský hygienický institut. Odborníci už doporučili obyvatelům, aby se konzumaci zeleniny ze severu Německa vyhnuly.

Nemoci podlehli už dvě ženy, infekce byla prokázána u jednoho pacienta také v Dánsku.

Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta se při dodržení zásad hygieny není třeba nákazy bát. Přesto by v Evropské unii mohl být brzy vyhlášen první stupeň pohotovosti, při němž členské státy zavedou opatření k ochraně obyvatel.

Šéf výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Jo Leinen už pro čtvrteční vydání deníku Neue Osnabrücker Zeitung řekl, že je jen otázkou času, kdy se infekce rozšíří z Německa do dalších zemí EU.

"Žádná mimořádná opatření Česko nechystá. Rozeslali jsme informaci všem praktikům pro dospělé, děti a dorost, aby hlásili hygienické službě, když budou mít pacienta s krvavým průjmem a cestovatelskou anamnézou. Národní referenční laboratoř je připravena vzorky vyšetřit," prohlásil český hlavní hygienik Vít.

 

 

V Česku je podle něj ročně hlášeno kolem 35 tisíc průjmových onemocnění, mezi nimi i ojedinělé případy způsobené bakterií EHEC.

Dán není v ohrožení života

Původce infekce EHEC byl v Dánsku zjištěn u jednoho pacienta, jenž je však mimo ohrožení života, oznámil Lars Östergaard z infekčního oddělení univerzitní nemocnice v dánském Aarhusu.

Dánské úřady oznámily, že podezření na onemocnění mají také u dalších šesti pacientů. Všichni pacienti se nacházejí v nemocnicích jutského regionu, který sousedí se severním Německem. Právě ze severu Německa se nákaza začala šířit.

 

 

EHEC byl jednoznačně zjištěn u tří okurek ze Španělska, oznámila ministryně zdravotnictví spolkové země Hamburk Cornelia Prüferová-Storcksová. Výsledky analýz, které zatím byly provedeny jen v Hamburku, ještě mají potvrdit další měření. "Nelze vyloučit, že by zdroji nákazy mohly být i další potraviny," řekla Prüferová-Storcksová.

Odborníci varují před zeleninou ze severu

Nákaza životu nebezpečnou střevní bakterií zvanou enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) vypukla zhruba v polovině května na severu Německa a od té doby se rozšířila na celé území Spolkové republiky. V současnosti její výskyt hlásí 15 ze 16 spolkových.  Nákaze zatím podlehly 2 ženy, 140 lidí je ve velmi vážném stavu.

Podle expertů z univerzity v Münsteru se jedná o vzácnou a pozměněnou variantu bakterie, která je odolná proti mnoha lékům. "Musíme teď ověřit, zda existují další změny, které ji dělají tak nebezpečnou a které jsou příčinou její tak vysoké jedovatosti," uvedl mikrobiolog Helge Karch.

První stopou po zdroji nákazy bylo zjištění berlínského Institutu Roberta Kocha, že nemocní konzumovali ve zvýšené míře syrová rajčata, salátové okurky a listový salát. Ve středu proto tento specializovaný ústav vydal varování před požíváním těchto druhů zeleniny v syrovém stavu pocházejících ze severu Německa.

Zdravotníci už několik dní apelují na Němce, aby si pečlivě myli ruce a umývali potraviny před konzumací nebo přípravou.