Do ČR se dostalo do oběhu 120 kontaminovaných okurek, které způsobují střevní nákazu. V Německu bylo infikováno téměř tisíc lidí. Deset lidí už nemoci podlehlo, a to převážně dospělé ženy.

Běžnými formami enterohemoragické Escherichia coli (EHEC), která je původcem nemoci, onemocní ročně asi 1000 lidí, převážně ale děti do pěti let.

Epidemie vypukla v severním Německu v polovině května. Němečtí experti se domnívají, že nákazu může mít na svědomí vzácný druh bakterie, který je odolný vůči řadě antibiotik. Spekuluje se dokonce o mutaci této bakterie.

Jedovatá varianta prospěšné střevní bakterie Escherichia coli se vyskytuje v žaludcích skotu a dalších hospodářských zvířat. Do oběhu se dostává prostřednictvím jejich masa, mléka nebo výkalů.

Nemocní trpí těžkými a krvácivými průjmy a také hemolyticko-uremickým syndromem, při němž dochází k selhání ledvin a chudokrevnosti v důsledku rozpadu červených krvinek a nedostatku krevních destiček. Lékaři v Hamburku, kde se infekce objevila a kde je nejvíce postižených, už začali nejvážněji nemocným dávat nové léky proti selhání ledvin. Látka se v minulosti osvědčila při experimentálním léčení malých dětí.

Epidemie je jednou z největších svého druhu na světě a v Německu vůbec nejhorší, jaká tam kdy byla zaznamenána.  V sobotu o tom informovalo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se sídlem ve Stockholmu.

Jasný zdroj nákazy se ještě nepodařilo objevit, v podezření jsou salátové okurky původem ze Španělska.

Na stopu přivedlo vědce to, že postižení konzumovali ve zvýšené míře syrová rajčata, salátové okurky a listový salát; podle odborníků tak může být kontaminované zeleniny více. Zdravotníci proto apelují na veřejnost, aby si lidé pečlivě myli ruce a umývali před konzumací nebo přípravou i potraviny.