ODS vyslala Věcem veřejným, nejmenšímu koaličnímu partnerovi, jasný vzkaz: Nejdřív rychle dojednáme reformy podle ujednání v koaliční smlouvě. A pak se teprve můžeme handrkovat o personálním složení vlády.

Po pondělním jednání výkonné rady občanských demokratů to řekl předseda strany a premiér Petr Nečas. Věří prý, že všechny tři strany současné vládní koalice stojí před středeční schůzkou vyjednávačů ve formátu K9 o pokračování stávajícího projektu koaliční vlády především proto, aby mohly prosadit právě nyní domlouvané reformy.

Nejmenší vládní strana Věci veřejné, která na víkendové konferenci potvrdila své stranické vedení, přitom podle dosavadních vyjádření hodlá tento týden otevřít na koaličních jednáních otázku personálního složení vlády.

Strana, jejíž staronový předseda Radek John v dubnu opustil křeslo ministra vnitra a v květnu funkci vicepremiéra, žádá "důstojné zastoupení" strany v kabinetu. Upozorňuje, že podle koaliční smlouvy má nárok na čtyři ministerská křesla, zatímco nyní má jen dvě, a hrozí odchodem z vlády.

Nečas: Sjezdy jen čechrají stranická peříčka

"Já jsem natolik dlouho v politice, abych věděl, všechny stranické sjezdy, konference jsou primárně určeny dovnitř politické strany. Slouží k 'načechrání stranických peříček', až tak není rozhodující, co se někde usnese na sjezdu, konferenci nebo sněmu, ale co se skutečně potom děje při jednání v rámci koalice," komentoval Nečas výsledek konference VV.

 

Poznamenal také, že neustálým řešením personálních otázek je už veřejnost právem znechucena.

Nečas předpokládá, že všechny tři strany vládní koalice jednoznačně stojí o pokračování nynější vlády, která má realizovat reformní program. "Takže očekávám vítězství odpovědnosti a dohodu," podotkl.

Výkonná rada, která v pondělí dosavadní kroky Nečase a dalších stranických vyjednávačů plně podpořila, vyzvala k rychlému dokončení koaličních jednání o reformách tak, aby mohly být projednány ve vládě, obou komorách parlamentu a mohly začít platit v termínech, které stanoví koaliční smlouva.

Zádrhel na plombách

V koalici zatím nepanuje shoda okolo zdravotní reformy, o jejíž podobě straničtí vyjednávači už dva týdny diskutují. Dohoda se zadrhla na dvou bodech ze 17. Věci veřejné odmítají, aby si zubní plomby platili pacienti sami, a žádají další analýzy toho, jak velká je spoluúčast pacienta v jiných zemích EU.

 

Přes pondělní vyjádření ODS se podle informací ČTK na jednání K9 minulý týden diskutovalo i o personáliích. Zazněla údajně nabídka, aby šéfka poslaneckého klubu VV a první místopředsedkyně strany Karolína Peake získala křeslo ministryně - šéfky legislativní rady vlády.

Vyjednávači VV takovou variantu odmítli a začali hovořit o požadavku na "důstojné zastoupení".