Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během letošního dubna vzrostly o 2,2 miliardy korun na 1,066 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o zhruba 68 miliard korun. Vyplývá to z úterních údajů České národní banky.

Zadluženost podniků v dubnu meziročně vzrostla o téměř 28 miliard korun na 925,9 miliardy korun. Proti březnu se úvěry tuzemských firem zvýšily o 12,7 miliardy korun.

Zájem o termínované vklady klesá

Jednodenní vklady domácností vzrostly od března o 17,2 miliardy korun na 1,031 bilionu Kč. Meziročně byly vyšší o 186,5 miliardy Kč.

Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně klesly o 112,6 miliardy Kč na 344,1 miliardy Kč. Ve srovnání s předchozím měsícem se snížily o 1,2 miliardy korun.

,,Z pohledu velkých čísel se zdá, že je všechno v pořádku - objem nových vkladů výrazně převyšuje objem nových úvěrů. Reálně ale nová čísla potvrzují pokračující rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými," uvedl ředitel pro bankovní služby, média a regulaci společnosti Partners Tomáš Prouza. Podle něj střední a vyšší třída dokáže generovat dostatek nových úspor.

,,Zvyšující se zadlužení ale ukazuje, že řada domácností není schopna bez úvěrů financovat svůj provoz. Rostoucímu zadlužení napomáhá i menší opatrnost při poskytování úvěrů, která je viditelná v některých velkých bankách, které měly v posledních měsících problémy s plněním plánu úvěrů, a přistoupily proto k agresivnější reklamní strategii a snížení obezřetnostních pravidel," dodal.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 v dubnu zpomalil na 1,2 procenta z březnových 2,5 procenta.

Centrální banka poskytuje uvedenou statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.