Stát stahuje na pokyn ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) Manetův obraz, který je na dlouhodobé zápůjčce v Paříži. S odvoláním na Besserova mluvčího Stanislava Brunclíka o tom informují dnešní Lidové noviny (LN).

Podle listu stát odmítá riskovat, že by ho firma Diag Human, která na ČR od minulého týdne vymáhá desetimiliardový dluh za údajně zmařený obchod s krevní plazmou, připravila o další majetek. Proto začíná stahovat vzácná umělecká díla, která jsou aktuálně zapůjčena v zahraničí.

Exekucí v souvislosti s kauzou Diag Human jsou již ohroženy tři díla ve Vídni a budova Českého centra v Paříži.

Přesný seznam nejvíce ohrožených děl, která ministerstvo nařídí převézt zpět do vlasti, odmítl mluvčí upřesnit. "Nebudeme to komentovat, mohlo by to poškodit zájmy České republiky," uvedl Brunclík na dotaz serveru IHNED.cz

Ambasádám exekuce nehrozí

Úředníci nechtějí dávat zástupcům Diag Human návod, kde všude by mohli s exekucí uspět, proto detaily převozu tají, píše deník.

Besserův plán schvaluje i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Nelze-li ta díla ochránit jiným rozumným způsobem, jsem samozřejmě pro," uvedl pro LN. Jeho úřad nicméně žádné speciální kroky k ochraně majetku nechystá. Českým velvyslaneckým budovám v zahraničí totiž zabavení nehrozí. Podle mezinárodní úmluvy nemohou být předmětem exekuce.

Česká republika nepovažuje arbitráž mezi společností a státem za pravomocně ukončenou. Proti rozhodčímu nálezu ze srpna 2008 se odvolala a začalo přezkumné řízení.

Související