Ve středu chtěly vyřešit hlavně otazníky zdravotnické reformy. Dvě a půl hodiny tudíž koaličním špičkám na debatu o personálním složení vlády nemohly stačit. Proto se lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vrátí ke klíčovému tématu dnes.

Očekává se napínavá diskuse o tom, jak by měl vypadat rekonstruovaný kabinet premiéra a předsedy ODS Petra Nečase.

Věci veřejné, které rozhovory o změnách ve vládě prosazují, nabídly partnerům už ve středu návrat nově zvoleného předsedy Radka Johna do funkce ministra vnitra.

Post místopředsedy vlády pro korupci, který měl John původně po odchodu z ministerstva vnitra obsadit, ale rezignoval na něj, považuje strana podle místopředsedkyně Karolíny Peake za "vyprázdněný".

ODS však na návrh reagovala negativně. Otázku obsazení ministerstva vnitra strana pokládá za uzavřenou. "Do zítřka se nám rozleží vše, co na K9 padlo," uvedla ve středu Peake s tím, že její strana chce mít ve vládě důstojné místo a debatu považuje za legitimní.

Podle poslance Stanislava Polčáka (TOP 09) je nyní na premiérovi Petru Nečasovi, zda na návrh návratu Johna kývne.

Místopředseda vlády pro VV. Ale co bude dělat?

Věci veřejné už dříve po odchodu Radka Johna z vnitra a Víta Bárty z dopravy deklarovaly, že chtějí rezignaci tří ministrů ze stran koaličních partnerů: ministra financí Miroslava kalouska z TOP 09, šéfa obrany Alexandra Vondry a ministra zemědělství Ivana Fuksy (oba ODS). Premiér Nečas však podle zákulisních informací hned v úvodu středečního jednání K9 důrazně sdělil, že se Vondry ani Fuksy nevzdá. 

Z kuloárních informací zároveň vyplývá, že by Věcem veřejným měl připadnout post místopředsedy vlády. Hledá se ovšem agenda, která by funkci dala náplň.

Už před týdnem Věci veřejné údajně odmítly jednat o funkci místopředsedkyně vlády a šéfky legislativní rady pro Peake. Místopředseda vlády přitom po rezignaci Johna kabinetu chybí už z praktických důvodů, když jsou premiér i první vicepremiér, šéf české diplomacie a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na cestách, jako tomu bylo ve středu. Pak nemá kdo kabinet řídit.

"Neshodli jsme se na představách toho, jak naplnit koaliční smlouvu. Je zřejmé, že je v zásadních ustanoveních nenaplňována," řekl po K9 neformální lídr strany a bývalý ministr dopravy Vít Bárta. Současný stav je podle něj pro VV neuspokojivý a strana trvá na jeho "jasném a razantním řešení".

Bárta: Vyměnili jsme si stanoviska. Negativní

K "určitým návrhům" se podle něj straničtí vyjednavači na K9 dostali. "A vyměnili jsme si k nim stanoviska. Negativní," vysvětlil Bárta. Ve čtvrtek proto podle něj bude potřeba hledat v otázce zastoupení VV ve vládě alespoň "elementární shodu".

Premiér Nečas podle Bárty postoj VV už řadu týdnů zná a ví o jejich nespokojenosti se stávající situací i o jejich nesouhlasu se způsobem, jak vznikala náplň funkce vicepremiéra pro boj s korupcí. "Ví, že očekáváme jiné, dostatečně silné kompetence k tomu, abychom s korupcí v této vládě mohli bojovat," dodal Bárta.

Podle Peake ve středu ani jednou nepadl požadavek Věcí veřejných na post ministra spravedlnosti. Místo, které nyní patří Jiřímu Pospíšilovi z ODS, podle občanských demokratů není volné. Věc ministerstva vnitra, které od jara řídí Jan Kubice, je podle šéfa sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury uzavřená.

Související