Český voják, který v úterý utrpěl vážné poranění v Afghánistánu, kde jeho vůz najel na improvizované výbušné zařízení, byl ve středu přepraven do Prahy. Sdělila to mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Ostatky vojáka, který při tomto výbuchu zahynul, budou přepraveny v neděli. Je to čtvrtý český voják, který přišel v Afghánistánu o život.

"Vojenský speciál Airbus A-319 se zraněným na palubě přistál na letišti v Praze Kbelích. Převoz se uskutečnil za doprovodu týmu lékařů a odborného zdravotnického personálu," uvedla mluvčí.

V současné době je voják v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze Střešovicích. "Jeho stav je stabilizovaný, bližší informace nebudeme sdělovat" řekla mluvčí Jana Růžičková.

Útoky na české vojáky

31. května 2011 - V afghánské provincii Vardak zemřel český voják a afghánský tlumočník. Další dva byli zraněni. Najeli autem na výbušné zařízení.

1. října 2008 - Čtyři kilometry od základny Shank začali neznámí útočníci střílet na patrolu českých vojáků z ručních zbraní a protitankových granátometů. Patrolu tvořila 4 vozidla a 21 osob. Čeští vojáci palbu opětovali. Při incidentu utrpěl jeden voják středně těžké poranění, dalších šest bylo zraněno lehce. 

22. září 2008  - raketový útok na základnu Shank, dva rotní ve věku 28 a 30 let byli přepraveni do Bagramu, kde se podrobili ošetření. Třetí zraněný voják byl ošetřen na základně.  

30. dubna 2008 - zahynul příslušník prostějovského průzkumného praporu. Voják byl in memoriam povýšen do hodnosti praporčíka a obdržel vyznamenání Záslužného kříže prvního stupně, nejvyšším armádním vyznamenáním. Další čtyři muži byli zraněni. 

17. března 2008 - sebevražedný útočník se odpálil ve městě Girišk v provincii Hílmand u české hlídky. Jeden Čech zahynul. Sebevražedný útočník s výbušninami na těle napadl jednotku asi 150 metrů od budovy velitelství. Atentátník zabil celkem sedm lidí.

Převoz ostatků vojáka, který při incidentu utrpěl smrtelné zranění, se uskuteční v neděli odpoledne, podle Růžičkové by letadlo z Afghánistánu mělo přiletět ve 14:10.

K útoku na české vojáky došlo v afghánské provincii Wardak. Vojáci jeli na pravidelné setkání s místními obyvateli, jejich obrněné vozidlo Iveco však najelo na improvizované výbušné zařízení.

Po výbuchu na následky zranění zemřel také afghánský tlumočník, zranění utrpěl i velitel českého poradního a výcvikového týmu podplukovník Michal Kucharský.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek však už v úterý řekl, že Kucharský se s velkou pravděpodobností po ošetření vrátí zpět do funkce.

Kdo klade miny? Nikdo neví

Picek uvedl, že je prevence výbuchů improvizovaných výbušnin složitá. "Nikdo neví, kdo z povstalců tato výbušná zařízení klade," vysvětlil.

Kucharský a jeho muži oficiálně zahájili práci ve Wardaku letos 22. dubna, kdy v provincii nahradili první český tým.

České úkolové uskupení, označované jako OMLT, pomáhá s výcvikem "pěšího kandaku", tedy zhruba praporu afghánské armády.

Česká jednotka měla před incidentem 54 členů, převážně tankistů z Přáslavic.

Působí v ní ale i specialisté z jiných jednotek. Pro většinu z nich to není první nasazení v zahraniční misi.


Zobrazit místo Čeští vojáci v Afghánistánu na větší mapě

Související