Neutrálně se postavila vláda k návrhu poslanců vládní TOP 09 na zvýšení poplatku za komunální odpad až o sto procent, sdělil zdroj obeznámený s jednáním kabinetu. Poslanci TOP 09 navrhují zvýšit od příštího roku tento poplatek s odůvodněním, že částka už devět let nerostla. Obce by podle nich mohly stanovit až tisícikorunovou platbu za rok.

Z vlády se nyní předloha vrací zpět do sněmovny, která o ní rozhodne. Opozice už avizovala, že pro ni ruku nezvedne.

Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně, by měla zůstat stejná. Druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu; má se zvýšit ze současných až 250 korun na maximálně 750 korun ročně. Autoři předlohy tvrdí, že obce na likvidaci odpadů dlouhodobě doplácejí.

Úhradu by museli podle novely nově platit například cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR nebo vlastníci takzvaných apartmánů, které často slouží k rekreaci či k pronájmu, avšak nikdo v nich není trvale přihlášen. Při rozšíření počtu poplatníků tak může v některých obcích dojít i ke snížení poplatku.

Vláda měla ale připomínky například k odlišnému postupu v případě, kdy poplatek neuhradí nezletilí lidé. Zatímco podle poslanců by za ně ručili zákonní zástupci, podle vlády by jim měl obecní úřad poplatek přímo vyměřit. Vláda chce také zpřesnit navrhované osvobození od poplatku. Zákon by měl vymezit, jak by měl plátce prokázat, že byt neužívá.

Přímá volba starostů?

 

 

Zamítavé stanovisko vláda zaujala k návrhu KSČM na zavedení beztrestnosti pro osoby, které oznámí korupci. Legislativní rada vlády argumentuje tím, že obdobné ustanovení v minulosti už platilo, bylo ovšem kritizováno mezinárodními organizacemi. Koalice asi nepodpoří ani návrh ČSSD na zavedení progresivní daně z příjmu a návrh KSČM, podle něhož by nově vzniklé státy mohla uznávat vláda pouze se souhlasem parlamentu.