Ministerstvo financí porušilo v kauze firmy Promopro zákon o ochraně osobních údajů, když v polovině února zveřejnilo informace o pohybu na bankovních účtech majitelů firmy bez jejich souhlasu. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Úřad nařídil informace odstranit z webových stránek ministerstva, což už ministerstvo splnilo, a případ postoupil do správního řízení, na jehož konci zřejmě ministerstvo čeká finanční postih.

Řekla to v pátek mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Výši pokuty ale nechtěla odhadovat. Ochránci soukromí obvykle udělují sankce v řádu desetitisíců korun.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) reagoval slovy, že informace byly zveřejněny na jeho příkaz, za pochybení má tedy osobní odpovědnost a na případné pokutě se hodlá finančně podílet.

"Já jsem veřejnou výzvu pana (ředitele Promopro Jaroslava) Veselého, abychom zveřejnili všechno, co víme, bral jako jeho souhlas s uveřejněním osobních údajů. O to více komické mi přišlo, když si na to stěžoval. Asi netušil, kolik toho víme," řekl Kalousek. Rozhodnutí úřadu podle svých slov nechápe, ale musí je akceptovat.

ÚOOÚ prošetřoval ministerstvo kvůli informacím o bankovních převodech v souvislosti se spornou vládní zakázkou pro firmu Promopro, spol. s r.o. během českého předsednictví EU, které byly zveřejněny na jeho tiskové konferenci letošního 17. února.

 

 

"Osobní údaje zde byly zveřejněny v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů, protože osoby, jimž údaje náležejí, k tomu nedaly souhlas," uvedla Štěpánková.

Vybrána bez výběru

Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení, od Úřadu vlády za ni dostala zaplaceno téměř 551 milionů korun.

 

 

Ministerstvo v únoru uvedlo, že není zřejmé, co stát získal za zhruba 240 milionů korun. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku.

Na úřad se obrátili se stížností majitelé firmy kvůli tomu, že do médií unikly podrobné informace o jejich bankovních transakcích.

Související