Nedělní setkání koaličních lídrů nepřineslo shodu na změnách v obsazení společného kabinetu ODS, TOP a VV. Koaliční vyjednavači chtějí probrat návrhy možných řešení ve stranických grémiích, předseda Věcí veřejných Radek John označil situaci za vážnou. Koaliční špičky budou znovu jednat před úterním jednáním Poslanecké sněmovny.

"My jsme si dnes rozpracovali nějaké varianty řešení stávající situace. Východiska, která jsme si načrtli, je nicméně nezbytné probrat na stranických grémiích některých politických stran tak, aby bylo jasné, k čemu vedení těchto tří stran má mandát. Předpokládáme, že definitivně jasno bude v úterý," řekl novinářům předseda vlády a ODS Petr Nečas po dvou a půl hodinách jednání v Kramářově vile.

"Myslím, že jsme pokročili v možnostech řešení," uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ani John nebyl konkrétnější, právě on chce věc probrat s vedením strany i s poslaneckým klubem. "Naše pozice jsme znovu opakovali, vyjasnili jsme si některé věci, posunuli jsme se v některých návrzích," řekl John.

"Rozhodující bude výsledek, Není rozhodující, zda jsme blíže rozpadu, nebo blíže dohodě," uvedl premiér Nečas. "Nedošlo k žádnému posunu, nevím, co Věci veřejné chtějí, a co nechtějí. To bylo vidět i na tiskové konferenci, že každý mluví o něčem jiném," řekl ČTK.

Nejmenší vládní strana žádá důstojné zastoupení ve vládě, tedy čtyři křesla, má straníky na dvou ministerstvech, na dalších dvou jsou nestraníci. Odmítla ale nabídku ODS na obsazení funkce předsedy Legislativní rady vlády.

John vyloučil i návrat do křesla vicepremiéra pro boj proti korupci, které opustil kvůli neshodám s Nečasem ohledně svých spolupracovníků. VV také žádaly odchod ministrů Alexandra Vondry a Ivana Fuksy (oba ODS), ODS ani TOP 09 ale své ministry měnit nechtějí.

Související