Letošní maturanti budou možná na vysoké školy přijati, i když u zkoušky z dospělosti propadli. Ministr školství Josef Dobeš (VV) jim chce vyjednat s rektory vysokých škol a univerzity podmíněné přijetí. Očekává totiž, že u maturit propadne pětina studentů, opravné termíny by měly mít koncem září.

Maturity končí v úterý, konečné výsledky budou k dispozici příští týden.

Podle současného harmonogramu by ti, kteří u maturit neuspěli, měli skládat opravné zkoušky na konci září a maturitní vysvědčení dostat v říjnu. To už však na některých školách začne akademický rok a čerství maturanti, kteří úspěšně složili přijímací zkoušky na vysněnou univerzitu, by tak na ni měli na rok dveře zavřené.

"My se pokusíme s Cermatem (centrum pro přípravu maturit) zrychlit opravné kolo, aby to proběhlo do konce září," řekl Dobeš. Z původních 200 míst, kde by se měly dělat opravné zkoušky, jich nakonec bude 240.

"Je úkolem ministra a náměstka pro vysoké školy vyjednat s děkany, že by mohlo přijít podmíněné přijetí na vysokou školu," dodal s tím, že se zástupci vysokých škol ještě nikdo nejednal.

Za neúspěch může i tréma

Je prý totiž možné, že i velmi dobrý student byl u maturity pod psychickým tlakem, a kvůli tomu zkoušku nenapsal dobře.

Písemná část státních maturit začala minulý týden. Do čtvrteční půlnoci by měly být všechny práce vyhodnoceny, výsledky se studenti dozví nejpozději do poloviny června.

 

 

Zadání maturitních testů se několikrát objevilo na internetu, pokaždé to ale bylo až poté, co studenti daný test napsali. Cermat kvůli zveřejnění testů zvažuje podání trestního oznámení, prý jde o porušení autorských práv.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastní téměř 99 000 studentů.