Poslanecká sněmovna ve středu podpořila změny v systému sociálních dávek. Nová pravidla se týkají například čerpání rodičovského příspěvku či příspěvku na péči.

Novela zákonů o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách, o státní sociální podpoře je součástí sociální reformy ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Opozice navrhla zamítnutí předlohy, pro návrh nezískala dost hlasů. Do druhého čtení novela prošla díky hlasům koaličních poslanců.

Opozici vadí především reorganizační změny ve vyplácení dávek. Toho by se měl nově ujmout výhradně úřad práce. Podle místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) to však způsobí jenom chaos.

Jeho stranický kolega Roman Sklenák dokonce prohlásil, že novela je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Uvedl, že listina lidem zaručuje pomoc v hmotné nouzi. "Odejmutím příspěvku na bydlení po uplynutí určité doby je však porušena," prohlásil.

Drábek se snažil jejich připomínky vyvrátit. Prohlásil, že smyslem novely je lepší zacílení státní pomoci na potřebné, ať už v oblasti hmotné nouze, tak v oblastech ostatních.

Novela počítá například s tím, že se sjednotí celková výše vyplácená na rodičovském příspěvku během dvouleté, tříleté a čtyřleté varianty. Rodič bude mít nárok celkem na 220.000 korun. Měsíční dávka se odvodí od toho, kolik let rodič zůstane s potomkem doma.

Přehled změn

- rodičovský příspěvek se sjednotí na 220 000 korun. Měsíční dávka bude odvozena od počtu let, po které rodič zůstane doma s dítětem. Může si vybrat dva, tři nebo čtyři roky.

- změna přinese pokles měsíční dávky ve tříleté variantě zhruba o 500 korun. V ostatních se mírně zvýší.

 - příspěvek na péči by měli dál dostávat přímo postižení a senioři, ne poskytovatelé služeb. Příjemci ale budou na požádání muset využití peněz doložit.

 - příspěvek na péči pro děti do 18 let se v druhém stupni zvýší z 5000 na 6000 korun.

 - při posuzování zdravotního stavu se nově bude vycházet z toho, zda je dotyčný schopný zorientovat se v deseti oblastech lidského života. Nyní se posuzují jeho schopnosti u 36 úkolů.

 - příspěvek na bydlení se bude vyplácet pouze 84 měsíců během deseti let. Výjimku budou mít zdravotně postižení a senioři nad 75 let.

 - dávky, příspěvky a podpory by měl nově vyplácet jen úřad práce.

Oproti současnému stavu se však sníží měsíční příspěvek ve tříleté variantě zhruba o 500 korun měsíčně. Ve dvouleté a čtyřleté se naopak mírně zvýší. Snížení tříleté rodičovské by se mělo týkat až lidí, kteří o ni zažádají po 1. lednu 2012.

Změní se i podmínky pro vyplácení příspěvků na péči. Jejich příjemci by totiž nově měli na požádání úřadu prokázat, že peníze od státu vydali za pečovatelské služby. Ti, kteří se o postižené budou starat, by měli podepisovat doklady o tom, že peníze přijali.

Nárok na tuto dávku mají lidé, kteří se o sebe kvůli handicapu nemohou postarat sami. Vyplácí se ve čtyřech stupních. Děti mohou podle míry svého postižení dostat 3000, 5000, 9000 či 12 000 korun měsíčně, dospělí 800, 4000, 8000 či 12 000.

Novelou se současně navrhuje zvýšit příspěvek dítěti ve druhém stupni z 5000 na 6000 korun. Změnit se má i systém posuzování nároku na tuto dávku. Místo 36 úkonů a 129 činností by se mělo zkoumat jen deset oblastí. Zástupci postižených však dříve uvedli, že kvůli změně by někteří lidé mohli o příspěvek přijít.

Změnit by se měly i podmínky pro vyplácení příspěvku na bydlení. Doba jeho poskytování bude nově omezena na 84 měsíců během deseti let. Opatření má podle ministerstva práce motivovat lidi k tomu, aby řešili svou neúnosnou bytovou situaci. Výjimku budou mít zdravotně postižení, kterým stát poskytl příspěvek na úpravu bytu, lidé žijící v bytech zvláštního určení a lidé starší 75 let.