Jiří Janeček oznámil, že ze zdravotních důvodů v srpnu odstoupí z pozice generálního ředitele České televize. Pro osoby ze zákulisí to není nic překvapivého, jednotlivé politické skupiny si své "koně" do velké hry o nového šéfa veřejnoprávní televize připravují už několik měsíců.

V tuto chvíli lze mluvit o třech reálných kandidátech: o Romanu Bradáčovi, Petru Dvořákovi a Milanu Fridrichovi. To však nevylučuje, že se brzy neobjeví další jména kandidátů. Vše záleží na politických dohodách.

Výkonný ředitel zpravodajského kanálu ČT24 Roman Bradáč je kandidátem, kterého by v čele televize viděla ráda skupina manažerů, jimž se v ČT říká "4R". Jde o obchodního a marketingového ředitele Roberta Kvapila, ředitele programových okruhů ČT Radka Žádníka, výkonného ředitele ČT1 Radana Dolejše a samozřejmě i Romana Bradáče.

Všichni čtyři získali své funkce za Janečkova ředitelování, ale postupem času došli k závěru, že mu o žádné skutečné změny v řízení podniku nejde. Proto se už před časem připojili k proudu, který prosazoval Janečkovo odvolání. Za touto televizní čtyřkou stojí část poslanců ODS včetně dnes už bývalého šéfa klubu, ale stále vlivného poslance Petra Tluchoře.

Otázkou je, zda se skupině 4R podaří získat dostatečnou politickou podporu. Proti nim totiž stojí dva profesionálové, kteří se nevzdají bez boje. Ivan Langer a Jaroslav Tvrdík sice ve svých stranách oficiálně žádnou silnou pozici nemají, ale jejich neformální vliv je stále velký. Tvrdík se může opřít o část sociálně demokratických poslanců, kterým příliš nevoní současné vedení strany.

A Langer svou pozici nedávno posílil intenzivním angažmá při řešení Nečasova velkého problému jménem Věci veřejné. Langer a Tvrdík by v ředitelském křesle na Kavčích horách rádi viděli bývalého ředitele televize Nova ­Petra Dvořáka.

Černým koněm závodu o ředitelskou funkci je Milan Fridrich, který si už před rokem brousil na Janečkovo místo zuby. Baumruk a Fibingerová však v Radě ČT narychlo prosadili hlasování o Janečkovi a na poslední chvíli ho ve funkci zachránili.

Mimochodem, Janeček včera oznámil odchod z televize současně se zvolením nástupců Fibingerové a Baumruka. Dvěma novými členy Rady se stali René Kühn a spisovatel Antonín Bajaja. Další dva členové televizní rady by měli být zvoleni dnes.

Fridrich má teď v České televizi na starosti rozvoj internetu a dalších nových médií. Za Fridrichem stojí část poslanců ČSSD, což je strana, ke které měl v posledních letech blízko. Prosadit se však proti dvěma výše popsaným skupinám nebude pro Fridrichovy zastánce vůbec jednoduché.

Celé téma o odchodu ředitele ČT Jiřího Janečka si můžete přečíst ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách
Související