Ve čtvrtek odpoledne budou zástupci zemí Evropské unie jednat o možném rozšíření Schengenu. Kandidáty, kteří by se rádi připojili k prostoru volného pohybu, jsou Rumunsko a Bulharsko.

Zatímco Evropský parlament jejich připojení už podpořil, od ministrů vnitra členských zemí se to samé nečeká. Proti jsou především zástupci Francie a Německa, kteří řeší dlouhodobý problém s masovou imigrací.

Administrativa francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho navíc minulý rok radikálně, a za hlasité kritiky z EU, řešila stavby nelegálních tábořišť právě rumunských a bulharských Romů. Tábory byly zbourány a jejich obyvatelé posláni zpět do svých vlastí.

Ještě před zahájením jednání nizozemský ministr pro imigraci Gerd Leers naznačil, že jeho země se k žádostem obou zemí vyjádří až příští rok, což by mohlo celé projednávání odsunout. "Je příliš brzy na nějaké rozhodnutí," řekl nizozemský ministr.

Při zasedání v Lucemburku se bude projednávat také samotná situace okolo afrických přistěhovalců, kteří míří především přes Tunisko k italským a maltským břehům a odtud dál do Evropy.

Kvůli francouzsko-německým protestům proti zapojení nejmladších unijních států k Schengenu, se tak očekává, že jednání bude odloženo na září. Českou republiku bude zastupovat ministr vnitra Jan Kubice.