Vláda ve středu večer schválila plány ministerstva obrany na pořízení vojenského vybavení z programů zahraniční pomoci vlády USA. Čeští vojáci tak mohou získat ze Spojených států šifrovací zařízení, radiostanice, brýle pro noční vidění, náboje i pušky. O schválení návrhu novináře informovalo tiskové středisko Strakovy akademie.

Mezi vybavením, které chtějí vojáci získat, je také 17 zařízení IFF, která dokáží rozeznat přátelské letadlo od nepřátelského a při přenosu informací využívají šifrování.

Voják, který se skrz zařízení podívá na letadlo ve vzduchu, může pomocí přístroje s letounem navázat šifrovanou komunikaci. Když letadlo odpoví, je identifikováno jako přátelské. V opačném případě je pravděpodobné, že jde o nepřátelský stroj. Nákup těchto zařízení bude financován z rozpočtu ministerstva obrany.

Zdarma by pak Češi měli pořídit další vojenskou výbavu. Obrana chce využít zahraniční pomoc USA k pořízení stovky švýcarských pušek Sig 516 spolu s příslušenstvím, 11.000 nábojů, desítek polních přijímačů GPS a radiostanic. Vláda USA by měla Čechům dodat také osm nočních zaměřovačů pro ruční zbraně.

Americkou vojenskou pomoc nevyužijí Češi letos poprvé. Již na konci března schválila vláda pořízení přístrojů pro noční vidění, lehkých zbraní, munici a spojovací techniky. Z rozpočtu ministerstva obrany se tehdy hradila jen část dodávky vybavení určeného primárně pro vojáky v zahraniční misi v Afghánistánu, zbytek financovala vláda USA.

Vojáci v Afghánistánu obdrželi radiokomunikační systém Harris, laserový dálkoměr, zařízení pro noční vidění a polní vojenské přijímače GPS. Piloti vrtulníků v provincii Paktika dostali letecké přilby, brýle pro noční vidění a kyslíkové přístroje.

Související