Premiér Petr Nečas (ODS) se bude zabývat platem ombudsmana Českých drah (ČD) Petra Fejka, jenž podle médií pobírá zhruba čtvrt milionu korun měsíčně a má nárok na odstupné ve výši dvouleté mzdy. Nečas to ve čtvrtek řekl při interpelacích ve sněmovně.

Na Fejkovu měsíční odměnu poukazuje opoziční ČSSD, která ji pokládá za příliš vysokou. "Je to opravdu věc, kterou se bude muset pan ministr dopravy (Radek Šmerda) na můj pokyn zabývat," uvedl Nečas.

Na sněmovní půdu vnesl téma Fejkova platu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Poukazoval na to, že jediným akcionářem Českých drah je stát a vláda na firmu má vliv prostřednictvím řídícího výboru. Sobotka podotkl, že Fejk má dvojnásobek platu veřejného ochránce práv, pětinásobek mzdy, kterou pobíral, když řídil pražskou zoologickou zahradu, a víc než guvernér České národní banky.

"V situaci, kdy vláda snižuje platy ve veřejném sektoru, tak má dostatek peněz, aby zajistila dobré teplé protekční místo," řekl Sobotka. Kdyby nebyly České dráhy dotovány státem a kraji, byla by to podle něj jejich věc. Nečase vyzval, aby zasáhl, aby peníze nebyly "vyhazovány zbytečně".

Související