Radek Štěpánek nezastavil na turnaji v Londýně světovou tenisovou jedničku Španěla Rafaela Nadala, ale po velkém boji mu sebral alespoň set. Poté, co český tenista odvrátil ve druhé sadě dva mečboly, podlehl čerstvému šestinásobnému vítězi antukového Roland Garros v osmifinále turnaje v Queen's Clubu 3:6, 7:5 a 1:6.

Dvaatřicetiletý Štěpánek, jehož od Nadala dělí 56 míst ve světovém žebříčku, se ve druhém setu za stavu 2:5 famózně vrátil do zápasu. S pomocí soupeřových chyb vyhrál pět gamů v řadě, přičemž v devátém odvrátil dva mečboly.

Španělského favorita připravily po dlouho vypadajícím jasném průběhu utkání o koncentraci zkažené forhendy, dvojchyba, prasklý výplet rakety i uklouznutí, po němž skončil nohama až pod sítí na soupeřově straně. Po ztracené sadě se však Nadal dostal do pohody i rychle do vedení 4:0. Štěpánek si ještě připsal jeden získaný game, než po dvou hodinách a 24 minutách odešel poražen.

"Hrál jsem líp než včera, zápas jsem měl pod kontrolou, ale za stavu 5:3 a 40:15 zahrál (Štěpánek) výborně a já jsem udělal pár chyb," hodnotil zápas Nadal, v němž se natrápil asi více, než čekal. "Rozhodujícím momentem byl začátek třetího setu. Zvlášť první game, ten byl hodně těžký, ale pak už jsem hrál své maximum," dodal.

Český tenista dnes proměnil až osmý brejkbol, z celkových 16 jich proti Nadalovi využil jen tři. I v pátém vzájemném utkání aktuálně nejlepšímu tenistovi podlehl, i když podruhé v kariéře proti němu uhrál set. Na trávě se spolu poměřili poprvé. Dnes by měli na turnaji ještě nastoupit oba ke čtyřhře.

Nadala čeká v londýnském čtvrtfinále pátý nasazený Francouz Jo-Wilfried Tsonga.