"Myjte si ruce, omývejte důkladně zeleninu a ovoce, na maso musíte mít zvláštní nože i prkénko, dezinfikujte, co se dá..", takové pokyny dostávají spotřebitelé v posledních dnech v souvislosti s epidemií smrtící E. coli. Logická úvaha ale vyvolá pochyby,  zda tato opatření stačí.

Kliky, madla, vozíky

V denodenním styku jsme přece s klikami od dveří, a to nejen těch v naší domácnosti. Na řadu přicházejí madla, držadla a opěrné tyče v autobusech, trolejbusech nebo tramvajích, stoly ve stravovacích zařízeních a v neposlední řadě madla nákupních vozíků v supermarketech a hypermarketech.

Právě jimi se zabývaly studie mikrobiologoů z několika zemí a jednoznačně prokázaly, že je nakupování jednou z jistých cest, jak se dostat do styku se stovkami kolonií bakterií. Nedávno publikovaná studie vědeckého týmu z Univerzity v Arizoně došla k alarmujícím závěrům. Testovala 85 vozíků v různých nákupních centrech a u 72 % vzorků prokázala přítomnost koliformních bakterií.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.