Celkem má podle Lidových novin soud na stole 101 kárných žalob. "Evidujeme kárné žaloby na 47 exekutorů," řekla LN mluvčí Nejvyššího správního soudu Petra Lavická. V zemi působí 143 soudních exekutorů, kvůli chybám v exekučním řízení tak čelí kárné žalobě každý třetí exekutor.

Lidé si stěžují na bezohledné chování vymahačů dluhů a také na neoprávněné exekuce, kdy je zabavován majetek, který dlužníkovi nepatří. Soudní vymahači dluhů zabavují někdy i majetek, o kterém mají jen podezření, že patří dlužníkovi.

Neoprávněné exekuce

Skutečnost, že k neoprávněným exekucím vůči nevinným dochází, Lidovým novinám přiznala i prezidenta Exekutorské komory Jana Tvrdková. Nejčastějšími ´oběťmi´ exekutorů jsou zejména rodiny či spřízněné osoby dlužníků. Tvrdková to vysvětluje tak, že exekutoři často počítají s tím, že lidé si v rodině dokážou snadněji zjednat nápravu. "Každý by měl vědět, s kým žije. Aktiva lidé umějí sdílet bez problémů. Když ale mají sdílet i pasiva, tak se diví," řekla.

Pod palbu veřejné kritiky se dostávají i případy, kdy se lidé o existenci dluhu dozvědí až od exekutora, nevoli vzbuzují také vysoké částky, které dlužník musí exekutorům zaplatit. "Náklady narostou tak, že je dlužník nemá šanci zaplatit," uvedla Gerta Mazalová ze Sdružení obrany spotřebitelů.

NSS dosud nikdy nepřistoupil k odebrání oprávnění exekutora. Při projednávání žalob buď exekutora zprostil obvinění nebo mu udělil napomenutí či pokutu.

Související