V Česku se stupňuje napětí kvůli připravované pondělní stávce dopravních odborářů. Vláda sice pozvala odboráře na mimořádné jednání, tam se ale špičky odborů dozvěděly o tom, že Městský soud v Praze rozhodl o zákazu stávky. To odboráře rozzuřilo natolik, že opustili jednání s Nečasovým kabinetem. Pozvání bylo od vlády pouze kamufláž, tvrdí odboráři.

Žalobu proti odborům podalo Kalouskovo ministerstvo financí. Podle verdiktu soudu odbory informovaly o stávce pozdě. Zákon jim ukládá, aby stávku zveřejnily aspoň tři pracovní dny před protestem. O stávce dopravních odborářů se veřejnost dozvěděla ve čtvrtek, takže podmínka není splněna.

Rozhodnutí je vykonatelné, bylo doručeno zástupcům odborů. Uvedla to mluvčí soudu Martina Lhotáková. Předáci označili postup kabinetu za totalitní praktiky. Od stávky zatím ustoupit nechtějí.

Vláda doufá ve zrušení stávky

Vláda se mimořádně kvůli chystané pondělní stávce v dopravě sešla, trojici šéfů odborů si na jednání pozvala. Podle premiéra Nečase bude vláda chtít po odborech, aby nahradily případné škody. Předseda vlády doufá, že odbory od stávky ustoupí. "Pokud ne, bylo by to skandální rozhodnutí," uvedl premiér. "Máme jednoznačné rozhodnutí nezávislého soudu, které stávku zakazuje," řekl. "Ministerstvo vnitra bude postupovat přísně podle zákona," zdůraznil.

Pokud odbory budou v pondělí stávkovat, bude na nich vláda vymáhat škody do poslední koruny, řekl Nečas. Stávka navzdory rozhodnutí soudu, který ji předběžným opatřením zakázal, by byla skandální, protože odbory by nerespektovaly verdikt nezávislého soudu. Byl by překročen Rubikon, dodal.

"Vláda je tu od toho, aby chránila občany před nátlakovými skupinami. Vláda musí chránit zájmy státu před hospodářskými škodami, a pokud nějaká škoda vznikne, bude do korun chtít vyčíslené škody od těch, kteří škodu způsobili, zaplatit," řekl Nečas. Vláda ke stávce přijala jednomyslné usnesení.

Text usnesení vlády kvůli stávce

Vláda

I. vyjadřuje

1. lítost, že se představitelé odborů odmítli zúčastnit jednání s vládou,

2. přesvědčení, že představitelé odborů budou ctít právní řád ČR a respektují rozhodnutí nezávislého soudu,

3. vůli s představiteli odborů dále jednat.

II. ukládá

1. ministru dopravy, aby přijal veškerá opatření nezbytná k zajištění železniční a silniční dopravy,

2. ministru vnitra, aby přijal veškerá opatření, která zajistí veřejný pořádek, ochranu života a zdraví občanů a ochranu veřejného a soukromého majetku,

3. ministru práce a sociálních věcí a ministru spravedlnosti začít intenzivně pracovat na legislativní úpravě práva na stávku.

 

Ještě větší blokáda, říká odborář

"Naši právníci situaci nyní posuzují. V žádném případě to neznamená, že ustoupíme od stávky. Blokáda bude a zdá se, že zřejmě ještě větší," řekl šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil označil postup vlády za totalitní praktiky.

Dufek uvedl, že mu jednání premiéra Nečase připomíná doby Zikmunda. "Také pozval Husa do Kostnice, kde ho upálil," řekl s odkazem na pozvánku odborářů na jednání vlády. Odboráři si ale nejsou jistí, zda budou stávkovat v pondělí. Argumentují tím, že stávka byla vyhlášená podle ústavy, nikoli podle zákona o kolektivním vyjednávání, jehož paragrafy argumentoval soud. Pochybují o nezávislosti justice.

Odbory stávku původně vyhlásily na pondělí od 03:00. Do 16:00 by se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky po celé republice. Na hlavních tazích v metropoli a na velkých silnicích mají být blokády.

Odbory vládě nevěří

 

"Stávka je už tak daleko, že je neměnná," řekl šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Pokud by vláda podle něj dala odborům garanci, že reformy stáhne a změní, bylo by možné jednat, ale až po pondělním protestu. Předák nevěří, že kabinet dnes odborářům požadované záruky poskytne. "I kdyby byl premiér svatý člověk, situace v koalici je taková, že sám dát záruky nemůže," dodal Dufek. Podotkl, že jen vládní návrhy na změnu daně z přidané hodnoty se měnily několikrát.

 


 

Lidé "živými štíty" odborářů

Podobně se vyjádřilo i vedení Odborového sdružení železničářů, jehož předseda Jaroslav Pejša také dostal na jednání vlády pozvání. Třetím pozvaným je šéf největší odborové centrály v zemi - Českomoravské konfederace odborových svazů - Jaroslav Zavadil. Konfederace vstoupila kvůli reformám do stávkové pohotovosti.

Premiér Petr Nečas (ODS) v pátek po vyhlášení stávky řekl, že jeho vláda nátlaku nepodlehne. Ustoupení od reforem podle něj nepřipadá v úvahu, parametry se ale mohou změnit. Uvedl, že právo na hájení zájmů respektuje. Nepřijatelné podle něj je ale brát si ostatní obyvatele "za živý štít a rukojmí".

U reformy důchodů odborům vadí další zvyšování věku pro odchod do penze i takzvaný opt-out, tedy možnost převést část odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Ve zdravotnické reformě odboráři kritizují zvyšování spoluúčasti pacientů a stanovení standardu a nadstandardu, za který by si člověk měl platit. Nelíbí se jim i zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů, tedy třeba stravenek.