Městská část Praha 6 se bude proti společnosti Key Investments a proti údajné nečinnosti České národní banky bránit právní cestou. Zastupitelé na sobotním mimořádném zasedání odsouhlasili záměr uzavřít smlouvy s advokáty. Vyčlenili zároveň pět milionů korun na právní, případně i soudní výlohy, řekl ČTK mluvčí Prahy 6 Martin Šalek. O svolání zastupitelstva požádala opozice.

Firma Key Investments spravovala Praze 6 celkem 190 milionů korun. Nedávno ale změnila předmět podnikání a ukončila činnost obchodníka s cennými papíry. Radnice už dřív firmu vyzvala, aby jí vrátila všechny peníze.

Zastupitelé se v sobotu shodli na tom, že firma Key Investments porušila smlouvu, a vystavila tak městskou část riziku možné finanční ztráty. Konkrétní právní kroky ale zastupitelstvo neodsouhlasilo. Podle Šalka vyplynou až z dalšího jednání s právníky. Pro usnesení hlasovala koalice, opoziční zastupitelé se zdrželi.

 

Z nečinnosti viní radnice i Českou národní banku, která měla na činnost Key Investments dohlížet. Zástupci ČNB v minulosti pochybení odmítli.Key Investments se starala o peníze také Praze 10 a 13. Praha 10 v polovině května podala na představitele Key Investments trestní oznámení. Podezírá je ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Městská části dala firmě do správy 219 milionů korun.