Měsíc projde téměř přesně středem zemského stínu, což je velmi vzácné, sdělila ČTK Česká astronomická společnost.

Měsíc ve středu vyjde nad jihovýchodní obzor, v Praze například ve 21:09. V té době bude značně ponořen v zemském stínu a už samotný východ atypického měsíčního srpku bude zajímavým jevem. Úplné zatmění začne o necelou čtvrthodinu později, tedy ve 21:22.

Nebude ho třeba pozorovat dalekohledem, neboť potemnělý měsíční úplněk mívá jasnost větší než nejjasnější hvězdy. Dalekohled ale může být výhodou, neboť se víc zvýrazní barevné odstíny Měsíce v zemském stínu. Úkaz bude pozorovatelný i z měst, ale při výletu mimo světelné znečištění slibují astronomové mnohem krásnější zážitek.

Letos bude další zatmění

Potemnělý úplněk bude možné nejdřív nalézt velmi nízko, necelé dva stupně nad obzorem. Při začátku úkazu bude ještě světlo, ale Měsíc bude pozvolna stoupat a soumračná obloha tmavnout. Maximální fáze zatmění připadá na 22:13, kdy už Měsíc bude 7,5 stupně vysoko nad jihovýchodním obzorem. V té době bude také nejtmavší, neboť se bude pohybovat středem zemského stínu.

Nad obzorem pak bude možné vidět planetu Saturn, západně od Měsíce souhvězdí Štíra s jeho jasnou hvězdou Antares. V malém dalekohledu lze kolem ztemnělého úplňku pozorovat bohaté hvězdné okolí, neboť Měsíc leží v Mléčné dráze. Ke konci úplného zatmění ve 23:03 vystoupá kosmický soused do výšky přibližně 11,5 stupně nad obzor a lidé možná uvidí na jeho levém okraji i takzvaný tyrkysový jev.

Až do druhé minuty po půlnoci bude Měsíc ze zemského stínu vystupovat a obloha zesvětlá svitem úplňku. Ještě asi čtvrt hodiny po půlnoci bude pozorovatelná fáze polostínového zatmění.

Letos 10. prosince bude ještě možné nad českým územím vidět zatmění částečné, další úplné zatmění pozorovatelné ve středu Evropy nastane až za čtyři roky. Letošní leden nabídl částečné zatmění Slunce.